Organizacje branżowe polskiego i ukraińskiego sektora mleczarskiego podpisały porozumienie o współpracy. "Przedsiębiorstwa mleczarskie w Polsce i w Ukrainie popierają wolny handel bez jakichkolwiek politycznych ograniczeń, ceł, kwot i innych restrykcji, z przejrzystymi i stabilnymi zasadami, które są przewidywalne i jednakowe do obu stron” – zaznaczono w dokumencie.
Mleczarze chcą utrzymać biznes i politykę z dala od siebie
Organizacje sektora mleczarskiego spotkały się podczas 20. Międzynarodowego Forum Spółdzielczości Mleczarskiej w Białymstoku. Mleczarze nie zamierzają komentować innych aspektów wymiany handlowej Polski z Ukrainą.
– Nie odnosimy się do sytuacji związanej ze zbożem czy innymi produktami, ponieważ my się tym nie zajmujemy. Zajmujemy się mlekiem i pilnujemy interesów sektora mleczarskiego. W Forum uczestniczy bardzo dużo przedsiębiorców polskich oraz ukraińskich i wszyscy oni chcą ze sobą współpracować – zaznaczyła Agnieszka Maliszewska, organizatorka Forum, dyrektor Polskiej Izby Mleka i pierwsza wiceprzewodnicząca Cogeca.
– Chcemy w ten sposób pokazać, że, jako branże po obu stronach granicy, rozmawiamy ze sobą i najważniejsze dla nas jest to, żebyśmy produkowali, sprzedawali nasze produkty i karmili ludzi po obu stronach granicy – dodała.
– Chcemy utrzymać związek między polskim i ukraińskim sektorem mleczarskim. Celem podpisania tego dokumentu jest połączenie naszych sił i utrzymanie biznesu i polityki z dala od siebie – mówił Vadym Czagarowski, prezes Ukraińskiego Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich.
Porozumienie polskich i ukraińskich organizacji mleczarskich
W dokumencie organizacje zadeklarowały chęć współpracy oraz wymiany wiedzy i doświadczenia. Poinformowały także, że pragną wspólnie pracować na rzecz odbudowy Ukrainy, wspierania rolników-producentów mleka w obu krajach, rozwoju przetwórstwa mleka oraz znoszenia barier w handlu pomiędzy polskimi i ukraińskimi przedsiębiorstwami. Zadeklarowały również gotowość do wspierania działań rządów Ukrainy i Polski w procesie akcesyjnym Ukrainy do Unii Europejskiej, tak żeby wypracowane warunki członkowska przyczyniły się do stworzenia nowoczesnego sektora mleczarskiego w Ukrainie, a jednocześnie zostały zabezpieczone interesy polskich producentów i przetwórców mleka - informuje serwis farmer.pl.
„Przedsiębiorstwa mleczarskie w Polsce i w Ukrainie popierają wolny handel bez jakichkolwiek politycznych ograniczeń, ceł, kwot i innych restrykcji, z przejrzystymi i stabilnymi zasadami, które są przewidywalne i jednakowe do obu stron” – zaznaczono w dokumencie.
Organizacje podkreśliły, że polski oraz ukraiński przemysł mleczarski pragną prowadzić dialog i współpracę w zakresie mleczarstwa, a w szczególności handlu, by w ten sposób wzmacniać pozycję obu krajowych sektorów mleczarskich na arenie międzynarodowej.
ja
(Na zdjęciu: Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka i Vadym Czagarowski, prezes Ukraińskiego Związku Przedsiębiorstw Mleczarskich, fot. Facebook/Forum Spółdzielczości Mleczarskich)
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Gospodarka