Niebywała kwota za złotą monetę na aukcji w warszawskim antykwariacie
Moneta z 1621 roku waży aż 174,9 g i ma średnicę 68,2 mm. Na awersie znajduje się popiersie Zygmunta III Wazy. Natomiast na rewersie widnieje zdobiona tarcza herbowa polsko-szwedzka. Została wybita w złocie wysokiej próby. Design monety idealnie oddaje artystyczne połączenie nachodzących na siebie epok renesansu i baroku.
"Studukatówka koronna z 1621 r. i wybite jej stemplami monety innych nominałów, w tym oferowana powyżej 50-dukatówka, należą do jednych z największych i najrzadszych monet na świecie. Wykonano ją w mennicy koronnej w Bydgoszczy. Emisja ta wiązana jest ze zwycięstwem odniesionym w 1621 roku pod Chocimiem nad armią turecką" – napisano na stronie Antykwariatu Numizmatycznego Michała Niemczyka w Warszawie.
Warto dodać, że jest to tzw. moneta okolicznościowa. Mało prawdopodobne, żeby monety o takim nominale służyły do zwykłego handlu. Byłoby to bardzo niepraktyczne. Poza tym złota 50-dukatówka została wybita prawdopodobnie w kilku egzemplarzach.
Kolekcjonerzy kochają monety Zygmunta III Wazy
Warto zaznaczyć, że panowanie Zygmunta III Wazy to jeden z najciekawszych okresów dla polskiej numizmatyki. W tym czasie wybijano aż 21 różnych nominałów (od denara do 100 dukatów) w srebrze i złocie. Pieniądz za czasów władcy szwedzkiego pochodzenia bito w aż w 19 różnych mennicach. Nie trzeba dodawać, że powstało wiele wariacji każdego nominału, a niektóre z monet osiągają zawrotne ceny na aukcjach.
MB
Czytaj dalej:
- Brejza ujawnił serię zdjęć. "Najbardziej strzeżona tajemnica państwa PiS"
- Richardson uderza w rząd PiS. "Nie zamierzam ulegać dyktaturze matołków"
- Kryzys zbożowy. Ukraina przygotowuje się do odwetu na Polsce
Komentarze
Pokaż komentarze (4)