Anty-Noble wręczone 33 razy
Pierwsze Ig Noble zostały przyznane w 1991 r. za odkrycia, których „nie da się lub nie powinno się powtarzać”, ale większość nagród dotyczy prac, które zostały rzeczywiście przeprowadzone.
- To była niespodzianka. Ale miło jest widzieć zainteresowanie starymi metodami terenowymi geologii - skomentował Jan Zalasiewicz.
Ożywili martwe pająki
Literackiego Ig Nobla otrzymali Chris Moulin (Francja), Nicole Bell (Wielka Brytania), Mericie Turunen (Finlandia), Arina Baharin (Malezja) i Akira O’Connor (Wielka Brytania/USA) za zbadanie wrażeń, jakie odczuwają ludzie, gdy powtarzają jedno słowo wiele, wiele, wiele, wiele, wiele, wiele, wiele razy.
Tegoroczni laureaci Ig Nobla w dziedzinie inżynierii mechanicznej powtórzyli eksperyment doktora Frankensteina, a swoją działalność określili jako „nekrobiotykę". Natomiast Te Faye Yap (USA/Malezja), Zhen Liu (Chiny), Anoop Rajappan (Indie) oraz Trevor Shimokusu i Daniel Preston (USA) zostali nagrodzeni za ożywienie martwych pająków dla wykorzystania jako mechaniczne narzędzia chwytające.
Nagrodzeni w dziedzinie komunikacji zostali María José Torres-Prioris, Diana López-Barroso, Estela Camara, Sol Fittipaldi, Lucas Sedeno, Agustín Ibánez, Marcelo Berthier i Adolfo García za badanie aktywności umysłowej osób, które są ekspertami w mówieniu wstecz.
Grzebali w zwłokach. Sprawdzali, czy liczba włosków się zgadza
Nagroda w dziedzinie nauk o żywieniu przypadła Japończykom (Homei Miyashita i Hiromi Nakamura) - za eksperymenty, mające na celu ustalenie, w jaki sposób naelektryzowane pałeczki i słomki do napojów mogą zmieniać smak jedzenia.
Jeśli chodzi o dziedzinę edukacji - Katy Tam, Cyanea Poon, Victoria Hui, Wijnand van Tilburg, Christy Wong, Vivian Kwong, Gigi Yuen i Christian Chan zostali nagrodzeni za metodyczne badanie nudy nauczycieli i uczniów. Doszli oni do wniosku, że samo przewidywanie nudy zaostrza jej występowanie na wykładach. Tytuł ich publikacji to „Nuda rodzi nudę: badanie na próbie doświadczeń na temat wpływu nudy nauczycieli na nudę i motywację uczniów”.
Nagrodzeni w dziedzinie fizyki Bieito Fernández Castro, Marian Pena, Enrique Nogueira, Miguel Gilcoto, Esperanza Broullón, Antonio Comesana, Damien Bouffard, Alberto C. Naveira Garabato i Beatriz Mourino-Carballido zmierzyli, jak aktywność seksualna dużych ławic ryb podczas tarła wpływa na mieszanie się wody w oceanie.
Prawdziwi laureaci Nagrody Nobla na gali Ig Noblów
Ig Noble to humorystyczny odpowiednik Nagrody Nobla za prace naukowe, które „najpierw śmieszą, a potem skłaniają do myślenia, oraz odkrycia, które nie mogą lub nie powinny być powtarzane. Nagrody przyznawane są przez czasopismo Annals of Improbable Research, kierowane przez Marca Abrahamsa z Cambridge w Massachusetts. Ideą jest popularyzowanie nauki i pokazanie zabawnych aspektów pracy naukowca. Nagradzane prace mają najczęściej faktyczną wartość naukową i ich zabawność jest jedynie dodatkowym atutem. Nazwa IG pochodzi od angielskiego słowa ignoble (niegodziwy), które jest przeciwieństwem słowa noble, wymawianego tak samo jak słowo Nobel w znaczeniu Nagrody Nobla.
Tomasz Wypych
Fot. Pixabay.com
- Brejza ujawnił serię zdjęć. "Najbardziej strzeżona tajemnica państwa PiS"
- Richardson uderza w rząd PiS. "Nie zamierzam ulegać dyktaturze matołków"
- Kryzys zbożowy. Ukraina przygotowuje się do odwetu na Polsce
Komentarze
Pokaż komentarze