Komisja Europejska nie przedłużyła wygasającego w piątek embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich, w tym Polski. Premier Mateusz Morawiecki, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, potwierdził, że Polska przedłuży zakaz wwozu ukraińskiego zboża, mimo braku zgody KE.
Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże
Komisja podała w komunikacie, że Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych, w tym np. systemu zezwoleń na eksport, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż. Dodano, że Ukraina ma wprowadzić od 16 września 2023 r. skuteczne środki kontroli eksportu 4 grup towarów, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiadujących państwach członkowskich. Szczegółowy plan działania Ukraina ma przekazać najpóźniej do 18 września 2023 r.
"Komisja Europejska i Ukraina będą monitorować sytuację (...), aby móc reagować na wszelkie nieprzewidziane sytuacje. Komisja Europejska nie będzie nakładać żadnych ograniczeń, dopóki skuteczne środki zastosowane przez Ukrainę zostaną wprowadzone i będą w pełni skuteczne" - podano w komunikacie KE.
Morawiecki: Nie będziemy słuchać von der Leyen, Tuska czy Webera
- Przed chwilą dowiedziałem się, że te środki zaradcze, czyli zakaz wwozu został zniesiony (...) Wolałbym, żeby oni przedłużyli zakaz wwozu - komentował w Ełku Morawiecki.
Jak powiedział: "Przedłużymy ten zakaz mimo ich niezgody, mimo braku zgody Komisji Europejskiej". - Przedłużymy zakaz wwozu ukraińskiego zboża. Nie będziemy słuchać Berlina, nie będziemy słuchać von der Leyen, Tuska czy Webera. Zrobimy to, bo to jest w interesie polskiego rolnika - powiedział Mateusz Morawiecki.
Zakaz importu zbóż z Ukrainy obowiązywał do 15 września
We wtorek polska Rada Ministrów przyjęła uchwałę wzywającą KE do przedłużenia zakazu importu po 15 września. Podkreślono w niej, że jeśli się to nie stanie, Polska wprowadzi taki zakaz na poziomie krajowym. Minister Waldemar Buda poinformował późnym wieczorem, że podpisał rozporządzenie krajowe utrzymujące embargo na zboże z Ukrainy.
Również minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus informował o wprowadzeniu przepisów krajowych.
Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, a następnie został przedłużony do 15 września. Tranzyt zbóż przez terytoria tzw. krajów przyfrontowych pozostawał dozwolony.
ja
(Zdjęcie: Mateusz Morawiecki podczas spotkania z sympatykami Prawa i Sprawiedliwości w Ełku, fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
Czytaj też:
Inne tematy w dziale Polityka