Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg została ponownie oskarżona w Sądzie Rejonowym w Malmoe. Jej proces odbędzie się 27 września. Główne przestępstwo, o jakie jest oskarżona polega na nieposłuszeństwie wobec porządku publicznego.
Do sądu wpłynął akt oskarżenia wobec Grety Thunberg
Sprawa nie jest nowa. Chodzi o blokadę portu naftowego w szwedzkim Malmoe w dniu 24 lipca. Aktywiści z "Take Back the Future" usiedli wtedy przy wejściu do magazynu cystern w porcie naftowym w Malmoe. Uniemożliwili wyjazd co najmniej jednemu tankowcowi.
- Robimy to, ponieważ znajdujemy się w samym środku kryzysu klimatycznego. My, którzy możemy działać, mamy obowiązek to zrobić - powiedziała wówczas portalowi TT Greta Thunberg.
Akcja została przeprowadzona zaledwie kilka godzin po tym, jak Thunberg została skazana na dzienną grzywnę za podobną akcję z 19 czerwca - również przeprowadzoną w porcie naftowym.
Greta Thunberg nie słuchała poleceń policji
"Demonstracja była nieautoryzowana i doprowadziła do zablokowania ruchu drogowego. Kobieta odmówiła podporządkowania się poleceniu policji, aby opuścić miejsce zdarzenia" - mówi zastępca prokuratora Isabel Ekberg w komunikacie prasowym prokuratury.
Greta Thunberg została oskarżona w piątek o "nieprzestrzeganie prawa oraz naruszenie porządku" w związku z blokadą portu. Wcześniej w dniu blokady Thunberg została skazana na karę grzywny przez sąd w Malmoe za zatrzymanie ciężarówek w drodze do portu w tym mieście 19 czerwca. Wówczas aktywistka tłumaczyła, że nie popełniła przestępstwa, gdyż jej postępowanie z uwagi na zagrożenie, jakie stanowią dla świata paliwa kopalne, było usprawiedliwione.
Według szwedzkiego kodeksu karnego w przypadku kilkukrotnego popełnienia przestępstwa polegającego na naruszeniu porządku i nieposłuszeństwa wobec policji możliwe jest zasądzenie kary więzienia.
Greta Thunberg zapowiada kolejny protest
Proces Thunberg w sądzie rejonowym w Malmoe zaplanowano na 27 września. Tymczasem na 15 września aktywistka zapowiada kolejny wielki protest w obronie klimatu.
ja
(Zdjęcie: Greta Thunberg zabrana przez policjantów z protestu w Malmoe, fot. PAP/EPA Andreas Hillergren)
Czytaj też:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo