Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej coraz bliżej rozbiórki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie właśnie oddalił skargę prezydenta Olsztyna na decyzję ministra kultury, nakazującą rozbiórkę pomnika. Dziś obiekt jest znany jako pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę prezydenta Olsztyna
O usunięcie z Olsztyna pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej dłuta Xaverego Dunikowskiego walczą od lat politycy PiS. Obiekt od lat przez mieszkańców miasta nazywany jest "szubienicami". Dodajmy, że dziś opozycja, zarówno polityczna, jak i medialna, chętnie oskarża PiS o "rusofobię", choć przez lata broniła szeroko rozumianego "resetu" polsko-rosyjskiego.
13 września Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza dotyczącą decyzji ministra kultury. Piotr Gliński nakazał usunięcie pomnika Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, czyli dawnego pomnika Wdzięczności Armii Czerwonej.
Sąd zajął się merytoryczną stroną sporu
Tym razem sąd zajął się merytoryczną stroną sporu – podaje „Gazeta Wyborcza”. Miasto uważa, że po usunięciu sierpa i młota pomnik nie podlega pod tzw. ustawę dekomunizacyjną i nie propaguje ustroju totalitarnego.
Ministerstwo Kultury oraz wojewoda argumentują, że obiekt jako sławiący Armię Czerwoną i ustrój komunistyczny powinien zostać w myśl prawa usunięty.
Postanowieniem z 13 września sąd utrzymał w mocy decyzję ministra kultury, który podtrzymał wcześniejszą decyzję wojewody, nakazującą rozbiórkę monumentu.
Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie coraz bliżej rozbiórki
Rozstrzygnięcie WSA nie jest prawomocne, a władze miasta czekają teraz na uzasadnienie wyroku, jednak już zapowiedziały odwołanie do Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Władze miasta chciałyby na bazie pomnika stworzyć muzeum pamięci. Ośrodek pokazywałby tragiczną historię związaną m.in. z wkroczeniem Armii Czerwonej na tereny Prus Wschodnich.
KW
Źródło zdjęcia: Pomnik Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej, odsłonięty jako Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej, dłuta Xawerego Dunikowskiego. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka