Przy Biurze Rzecznika Praw Pacjenta rozpoczął swoją działalność specjalny Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych. Ma zapewnić prosty i szybki tryb uzyskania rekompensaty finansowej przez osoby, które podczas pobytu w szpitalu doznały uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia lub uległy zakażeniu szpitalnemu. W przypadku śmierci pacjenta o świadczenie mogą ubiegać się członkowie jego rodziny.
‒ Powstanie Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych to bardzo oczekiwany przez pacjentów krok, który znacząco ułatwi dochodzenie roszczeń związanych z leczeniem. Zapewni wsparcie finansowe znacznie szerszej grupie osób, niż było to możliwe wcześniej, a wszystko to będzie odbywać się w sposób prosty i przyjazny – wyjaśnia Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta.
Szybka ścieżka odszkodowania
- Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta to bardzo ważna ustawa wprowadzająca w Polsce szybki model uzyskania należnego odszkodowania w sytuacji powstania błędu medycznego. Do tej pory wojewódzkie komisje działające przy wojewodach, nie spełniły pokładanych w nich oczekiwań, a kosztują podatników prawie 9 mln zł każdego roku. Z tego tylko 25 spraw kończy się ugodą. Szybki model, tani dla pacjenta, bo opłata od wniosku tylko 300 zł, decyzja w ciągu 3 miesięcy, a kwoty, które są przewidywane odpowiadają tym kwotom, które pacjent mógłby uzyskać w wyniku postępowania sądowego. Postępowania cywilne w Polsce są bardzo długie, żmudne i bardzo kosztowne, bo trzeba zapłacić opłatę od pozwu. Trzeba opłacić swojego pełnomocnika. W przypadku przegranej jeszcze zapłacić pełnomocnikowi strony przeciwnej. Osoba, której na to nie stać, może zostać zwolniona - opowiada.
Świadczenie kompensacyjne - zasady
Uzyskanie świadczenia nie wymaga udowodnienia winy placówki medycznej. Podstawowym warunkiem pozytywnej decyzji jest stwierdzenie, że doszło do zdarzenia, którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć, gdyby świadczenie zdrowotne zostało pacjentowi udzielone zgodnie z aktualną wiedzą medyczną albo gdyby zastosowano inną dostępną metodę diagnostyczną lub leczniczą.
Maksymalna kwota rekompensaty dla pacjenta wynosi 200 tys. złotych. W razie śmierci pacjenta świadczenie wynosi do 100 tys. złotych dla każdej uprawnionej osoby. Z wnioskami o przyznanie świadczenia mogą w takim przypadku wystąpić dzieci pacjenta, jego rodzice oraz małżonek lub partner.
Fundusz Kompensacyjny obejmuje zdarzenia, które miały miejsce po wejściu w życie ustawy, a także zdarzenia wcześniejsze, jeżeli pacjent dowiedział się o szkodzie już po tej dacie, czyli nie wcześniej niż 6 września 2023 roku. Wniosek do Rzecznika można złożyć w ciągu roku od uzyskania informacji o zdarzeniu, jednak nie później niż w ciągu 3 lat od daty zdarzenia. Wypełnienie wniosku jest bardzo proste i można to zrobić korzystając ze wzoru przygotowanego przez Rzecznika.
Mniejsza obawa dla lekarzy
‒ Jestem przekonany, że działalność Funduszu wpłynie na wzrost poziomu bezpieczeństwa pacjentów. Personel medyczny będzie miał mniejszą obawę przed ujawnianiem zdarzeń niepożądanych, co z kolei umożliwi szybszą pomoc pacjentom i wprowadzenie odpowiednich działań naprawczych. Rzecznik będzie informował szpitale o każdym stwierdzonym zdarzeniu medycznym. Obowiązkiem placówki będzie dokładna analiza przyczyn takiego zdarzenia niepożądanego oraz wdrożenie działań mających zapobiegać podobnym przypadkom w przyszłości. Środki zaoszczędzone na kosztach prawnych i odszkodowaniach szpitale będą mogły wykorzystać na poprawę leczenia pacjentów - podkreśla Bartłomiej Chmielowiec.
Osoby zainteresowane uzyskaniem świadczenia znajdą na stronie Rzecznika wzór wniosku oraz wiele przydatnych informacji, które ułatwią skorzystanie z wsparcia Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.
Fot. Wikipedia
Tomasz Wypych
Inne tematy w dziale Rozmaitości