Panel, w którym wzięli udział m.in. Jacek Chwedoruk (Rothschild & Co.), Paweł Jakubik (Microsoft), Rafał Ogrodnik (TVN Warner Bros. Discovery) czy Sławomir Sikora (City Handlowy), dotyczył tematu globalizacji i czekających ją perspektyw, tym bardziej w obliczu ostatnich kryzysów jak wojna na Ukrainie i pandemia.
Transformacja energetyczna
Prof. z SGH Alina Szypulewska-Porczyńska, która prowadziła dyskusję, zapytała jak zarządzać globalizacją, aby była bardziej sprawiedliwa. Nie udało się jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ różne państwa są na różnych etapach rozwoju, panuje więc zbyt duże rozwarstwienie.
- Mega trend transformacji energetycznej, w kierunku źródeł energii odnawialnej. Czy takie trendy poprawią nam jakość życia? Wydaje się, że tak, ale trzeba je umiejętnie moderować - mówił Jacek Chwedoruk (Rothschild & Co.). - Wiele nowych technologii wymaga zbudowania infrastruktury. Na lunchu rozmawialiśmy o tym: kura czy jajko. I jajko, bo najpierw zbudowanie stacji do ładowania samochodów elektrycznych, pozwoli nam rozpoczęcie sprzedawania tychże aut. Zastosowanie energii atomowej, która ma zastąpić paliwa kopalne, cierpi z powodu rosnących kosztów.
Rafał Ogrodnik (TVN Warner Bros. Discovery): - Cierpimy na nadmiar informacji, mamy zalew fake newsów, mamy problem z odróżnieniem autorytetów od nie-autorytetów. W TVN24 stawiamy na jakość - zapewniał.
Inwestycje w Polsce
O inwestycjach i zmianie podejścia przez Polskę, ale też zagranicznych inwestorów do nas mówił Krzysztof Drynda (Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK): - Najpierw przyciągaliśmy w Polsce montownie, centra badań rozwoju, a teraz jesteśmy już konkurentem w skali globalnej. Jesteśmy jednym z najlepszych rynków w ściąganiu nowych inwestycji.
Panelista sygnalizował, że problemem jest kapitał ludzki. - Czyli dostęp do specjalistów. Aczkolwiek jak rozmawiamy z inwestorami, to mówią, że przyciąga ich właśnie kapitał ludzki - mówił Drynda. - W Wałbrzyskiej Strefie staramy się od razu przygotowywać tereny pod tzw. klucz, więc gdy przychodzi potencjalny inwestor, to może od razu rozpoczynać działania, nie trzeba czekać na przygotowanie terenów. W Polsce jesteśmy liderem w produkcji baterii do samochodów elektrycznych - wspomniał.
- Rywalizowaliśmy z Węgrami, Czechami czy Rumunią, natomiast teraz zdarzają się projekty rozważające Polskę, Niemcy czy Francję - przypomniał Drynda.
- Zagrożeniem dla globalizacji będzie rywalizacja Stanów Zjednoczonych i Chin, które będą budowały wokół siebie bloki. Ale technologia może pomóc w cyberatakach, czyli zagrożeniom łańcuchów dostaw.
MD
Komentarze
Pokaż komentarze (2)