Fot. PAP/Radek Pietruszka
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Ruszyło Forum Ekonomiczne w Karpaczu. Blisko 500 różnych wydarzeń

Redakcja Redakcja Forum Ekonomiczne w Karpaczu Obserwuj temat Obserwuj notkę 3
XXXII Forum Ekonomiczne w Karpaczu rozpoczęło się we wtorek pod hasłem "Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian". W programie kongresu zaplanowano kilkaset wydarzeń z udziałem polityków, przedstawicieli biznesu, naukowców oraz samorządowców. W Forum weźmie udział premier Mateusz Morawiecki. W pierwszym dniu przedstawiono raport SGH i Forum Ekonomicznego 2023.

Ponad 5 tys. gości i blisko 500 wydarzeń 

Program tegorocznego Forum Ekonomicznego w Karpaczu przewiduje prawie 500 wydarzeń w takich działach jak m.in. Cyfryzacja, Człowiek i kultura, Europa w świecie, Nowa gospodarka, Nowe technologie, Odbudowa Ukrainy, Państwo i reformy, Polityka międzynarodowa.

Marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski podkreślił, że Forum Ekonomiczne to ważne wydarzenia dla Dolnego Śląska. – To docenienie tego, co się dzieje w regionie, który jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w UE – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej inaugurującej kongres w Karpaczu.

Przybylski dodał, że w Forum uczestniczy ponad 5 tys. gości i około 500 przedstawicieli mediów. – W dyskusjach będą uczestniczyć naukowcy, politycy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i trzeciego sektora. Będziemy starać się realizować wnioski, które powstaną po zakończeniu Forum – zapewnił. Marszałek dolnośląski podkreślił, że dyskusje będą dotyczyć m.in. kwestii bezpieczeństwa, ekonomii, innowacji, sztucznej inteligencji oraz sfery społecznej.

Więcej o Forum Ekonomicznym w Karpaczu pisaliśmy tutaj: 


Raport SGH i Forum Ekonomicznego 2023 

„Mimo recesji w 2020 r. i spowolnienia wzrostu gospodarczego w 2022 r. wszystkie 11 państw Europy Środkowo-Wschodniej odnotowało w latach 2020–2022 przeciętnie szybsze tempo wzrostu gospodarczego w stosunku do średniej unijnej. Wśród krajów EŚW najszybszy wzrost gospodarczy w całym analizowanym okresie osiągnęła Polska" - wynika z raportu SGH i Forum Ekonomicznego 2023.

„Wyzwania, jakie są przed nami, to wyzwania przełomu epok. Jeszcze kilka lat temu byliśmy zafascynowani globalizacją, ale pandemia pokazała, że globalizacja ma swoje granice i że dla dobra obywateli musimy relokować produkcję do Europy. Wojna z ubiegłego roku przemeblowała europejską politykę – przyniosła Europie pierwszy wielkoskalowy konflikt. Kilkaset tysięcy ofiar nakazuje nam przemeblować swoje myślenie o bezpieczeństwie Europy" - powiedział podczas prezentacji raportu założyciel Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich Zygmunt Berdychowski.

Polska liderem wzrostu w Europie 

Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys powiedział w trakcie prezentacji raportu, że postawiłby tezę, że "przez ostatnie dwie dekady Polska była liderem wzrostu w Europie”. Dodał, że obecnie przechodzimy przez okres stabilizacji. "Z taką szansą, że od 2025 r. zobaczymy parametry, do których jesteśmy przyzwyczajeni, a wiec inflacja w celu, wzrost PKB w okolicy 3 proc., solidny wzrost inwestycji i nadrabianie odległości, jaka nas dzięki od krajów zachodniej Europy" – powiedział.

W raporcie przygotowanym przez SGH i Forum Ekonomicznego 2023 wskazano, że pod względem inwestycji nasz kraj pozostaje w tyle za innymi państwami regionu i trend ten ma charakter długofalowy. Dodano, że w 2022 r. w regionie odnotowano ponaddwukrotnie wyższą inflację, niż na obszarze tzw. starej Unii.

„W naszym regionie można zaobserwować także wzrost kosztów obsługi długu publicznego, co stanowi wyzwanie dla polityki fiskalnej poszczególnych państw w warunkach kryzysu. W związku z nasilaniem się od początku XXI w. anomalii pogodowych i towarzyszących im nieurodzajów, załamujących produkcję rolną, rośnie również zagrożenie bezpieczeństwa żywnościowego w wymiarze globalnym” – dodano w raporcie.

Wskazano w nim, że trwająca od lutego 2022 r. wojna w Ukrainie, będącej czołowym producentem i eksporterem pszenicy, jęczmienia i kukurydzy na świecie, pogłębiła dodatkowo ten stan w wielu krajach. Podejmowana z rozmysłem przez Rosję dewastacja ukraińskiej gospodarki oraz infrastruktury krytycznej będzie mieć długofalowe negatywne skutki dla rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej i świata.

Premier Morawiecki na Forum Ekonomicznym 2023

Gościem specjalnym konferencji Europa Karpat, która odbywa się w ramach Forum, będzie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu ma wziąć udział w specjalnym wydarzeniu „Nowe inwestycje dla Europy Środkowej, Polski i Podkarpacia”.

Konferencję Europa Karpat otworzą wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Kuchciński, którzy są pomysłodawcami tego formatu dyskusji. Wśród zaproszonych mówców są również m.in. wicepremier Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Senatu Marek Pęk, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, wiceszef Komisji do Spraw Europejskich Seimasu Litwy Emanuelis Zingeris i przewodnicząca Komisji Spraw Zagranicznych Izby Deputowanych Rumunii Rozália Biró. W gronie panelistów mają być też marszałek senior Sejmu IX kadencji Antoni Macierewicz oraz Hege Boman Grundekjon - norweska działaczka, która odbierze Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP nadany przez Prezydenta RP za wybitne zasługi we wspieraniu opozycji antykomunistycznej i przemian demokratycznych w Polsce.

W programie tegorocznego Forum Ekonomicznego znalazły się także m.in. panele dyskusyjne z obszaru "Państwo i reformy", w których weźmie udział minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Omówi on konsolidację aktywów jako sposób na rozwój biznesu. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk będzie z kolei komentował prezentowany na Forum film o trasie Via Carpatia.

Swoją obecność na Forum zapowiedzieli też m.in. minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, wicemarszałek Senatu Michał Kamiński i przewodniczący Klubu Parlamentarnego Lewicy Krzysztof Gawkowski.

Redakcja 

Fot. PAP/Radek Pietruszka

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj3 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (3)

Inne tematy w dziale Gospodarka