Wśród "jedynek" Nowej Lewicy do Sejmu są m.in. Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Gawkowski i Adrian Zandberg. Czarzasty jest "jedynką" w Sosnowcu, Gawkowski - w Bydgoszczy, Zandberg - w Warszawie, a Tomasz Trela - w Łodzi. Magdalena Biejat wystartuje do Senatu z Warszawy.
Współprzewodniczący Nowej Lewicy Robert Biedroń podkreślał na konferencji prasowej, że lewica zawsze wygrywała, gdy była połączona, a przegrywa podzielona. Mówił, że w tych wyborach na listach Nowej Lewicy znajdzie się prawie tysiąc kandydatów z różnych lewicowych partii, środowisk i organizacji, jak np. Strajk Klimatyczny. Biedroń zwrócił ponadto uwagę, że ponad 100 kandydatów nie ukończyło jeszcze 30. roku życia.
2 września konwencja Nowej Lewicy
Wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty zapewniał, że ekipa lewicy jest spójna programowo i wartości są dla niej rzeczą najważniejszą.
Obaj politycy podkreślali, że Lewica zawsze będzie stała po stronie kobiet, demokracji i związków zawodowych pracowników. Mówili też o znaczeniu świeckiego państwa. Przypomnieli, że w sobotę, 2 września, odbędzie się konwencja, na której przedstawione zostanie m.in. hasło wyborcze. Współprzewodniczący Partii Razem Adrian Zandberg dodał, że cztery lata temu lewica szła do wyborów, by wrócić do Sejmu, a teraz idzie do wyborów "po zmianę", czyli przeprowadzić konkretne reformy m.in. w obszarze mieszkalnictwa czy czasu pracy.
Następnie odczytano nazwiska wszystkich 41 liderów list Nowej Lewicy do Sejmu, zdecydowana większość była już zapowiadana.
"Jedynkami" są obecni posłowie m.in. Marek Dyduch otworzy listę w Wałbrzychu, Krzysztof Śmiszek - we Wrocławiu, Krzysztof Gawkowski - w Bydgoszczy, Joanna Scheuring-Wielgus - w Toruniu, Jacek Czerniak - w Lublinie, Anita Kucharska-Dziedzic - w Zielonej Górze.
Tomasz Trela otworzy listę w Łodzi, Anita Sowińska w Piotrkowie Trybunalskim, Paulina Matysiak w Sieradzu, Maciej Gdula w Krakowie, Adrian Zandberg w Warszawie.
Arkadiusz Iwaniak będzie jedynką w okręgu pod Warszawą, Marcelina Zawisza w Opolu, Wiesław Buż w Rzeszowie, Paweł Krutul w Białymstoku, Katarzyna Kotula w Gdańsku, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Gdyni.
Kandydaci do Senatu
Przemysław Koperski otworzy listę w Bielsku-Białej, Zdzisław Wolski w Częstochowie, Wanda Nowicka w Gliwicach, Maciej Konieczny w Katowicach, Włodzimierz Czarzasty w Sosnowcu, Andrzej Szejna w Kielcach, Monika Falej w Elblągu, Marcin Kulasek w Olsztynie, Wiesław Szczepański w Kaliszu, Tadeusz Tomaszewski w Koninie, w Poznaniu Katarzyna Ueberhan, w Koszalinie Małgorzata Prokop-Paczkowska, a w Szczecinie Dariusz Wieczorek.
Pozostałe "jedynki" przypadną lokalnym działaczom Lewicy. Arkadiusz Sikora otworzy listę w Legnicy, Sylwia Buźniak w Chełmie, Paweł Kobielusz w Chrzanowie, w Tarnowie Jacek Jabłoński, w Płocku Paulina Piechna-Więckiewicz, w Radomiu Daniel Oliszewski, Maria Parzychowska-Kurpiewska w Siedlcach, Łukasz Rydzik w Krośnie, a w Pile Dariusz Standerski.
Przedstawiono też kandydatów Nowej Lewicy do Senatu w ramach paktu senackiego; i tak np. Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska będzie startować z Legnicy; Magdalena Biejat - z Warszawy; wiceprezydent Włocławka Krzysztof Kukucki z Włocławka; przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej Wojciech Konieczny z Częstochowy, obecny poseł Maciej Kopiec z Katowic. W sumie będzie 15 kandydatów Lewicy do Senatu.
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
MD
(Zdjęcie: Prezentacja "Wszystkie jedynki Lewicy", fot. PAP/Albert Zawada)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka