Eurostat podał dane, z których wynika, że już szósty kwartał z rzędu w 2023 roku wzrosła liczba wniosków o upadłość przedsiębiorstw w Unii Europejskiej. Tak źle jeszcze nie było.
Najwyższy poziom liczby upadłości od 2015 roku
Jak wskazuje Eurostat, w porównaniu z poprzednim kwartałem liczba upadłości wzrosła o 8,4 proc. i tym samym osiągnęła najwyższy poziom od rozpoczęcia zbierania danych w 2015 roku.
Upadłości we wszystkich sektorach gospodarki
Analiza upadłości według działalności pokazuje, że wszystkie sektory gospodarki odnotowały wzrost liczby upadłości w drugim kwartale 2023 r. w porównaniu z poprzednim kwartałem.
W czołówce znalazły się: zakwaterowanie i usługi gastronomiczne (wzrost o 23,9 proc.), transport i gospodarka magazynowa (o 15,2 proc.) oraz edukacja, opieka zdrowotna i działalność społeczna (wzrost o 10,1 proc.).
Gdzie odnotowano najwięcej upadłości?
W porównaniu z przedpandemicznym czwartym kwartałem 2019 roku, liczba upadłości w drugim kwartale 2023 r. była wyższa w większości sektorów gospodarki. Największe wzrosty liczby upadłości, w porównaniu z czwartym kwartałem 2019 r., odnotowały usługi noclegowe i gastronomiczne (więcej o 82,5 proc.) oraz transport i gospodarka magazynowa (więcej o 56,7 proc.).
Natomiast w drugim kwartale 2023 roku tylko w dwóch sektorach gospodarki liczba upadłości była niższa niż w przedpandemicznym IV kwartale 2019 roku. Chodzi o: przemysł (mniej o 11,5 proc.) i budownictwo (o 2,7 proc.).
Upadłości przedsiębiorstw w Polsce
Jak sytuacja wygląda w Polsce? Główny Urząd Statystyczny informował, że w drugim kwartale 2023 roku odnotowano 90 upadłości. To o 21,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie w poprzednim roku.
Najczęściej upadłości odnotowywano w przemyśle, usługach oraz zakwaterowaniu i gastronomii.
— Ze względu na wyróżnioną formę prawną, większą liczbę upadłości zanotowano m.in. dla spółek z ograniczoną odpowiedzialnością (72 wobec 56 jednostek) oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą (11 wobec 9 jednostek). Wśród podmiotów, dla których ogłoszono upadłość 74,2 proc. stanowiły spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (wobec udziału 70,0 proc. w II kwartale 2022 roku), a 11,3 proc. osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą (udział ten był taki sam, jak w II kwartale 2022 roku) — podał GUS.
RB
(zdj. ilustracyjne / źródło: Pixabay)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka