Polska wykonała właśnie milowy krok w celu poprawy swojego bezpieczeństwa gazowego. Nawet 58 dostaw skroplonego gazu ziemnego w roku będzie mógł odebrać ORLEN w pływającym terminalu, który powstanie w Zatoce Gdańskiej - poinformowały władze spółki w komunikacie prasowym. Koncern zawarł w tej sprawie umowę z GAZ-SYSTEM.
6 miliardów metrów sześciennych gazu więcej. Kluczowa umowa
Pływający terminal w Gdańsku będzie posiadał możliwości wyładunku, składowania oraz prowadzenia procesu regazyfikacji na poziomie do 6,1 mld m sześc. paliwa gazowego rocznie. Uruchomienie jednostki, zgodnie z zapowiedziami realizującego inwestycję Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, planowane jest na 1 stycznia 2028 r. To kolejny etap wzmacniania niezależności energetycznej kraju i regionu - podkreślają władze spółki w komunikacie.
Obajtek: Wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne Polski
Do kwestii podpisania umowy odniósł się też prezes spółki w swoich mediach społecznościowych.
- Bezpieczeństwo paliwowo-energetyczne Polski było i jest dla nas priorytetem. To właśnie potrzeba wzmocnienia tego bezpieczeństwa była jednym z powodów budowy silnego koncernu multienergetycznego - dzięki połączeniu z LOTOSEM, PGNiG i Energą, mamy potencjał, aby angażować się w kolejne projekty. Przykładem jest podpisana dzisiaj umowa z GAZ SYSTEM
umożliwiająca odbiór do 58 dostaw LNG rocznie z pływającego terminalu gazowego, który powstanie na Zatoce Gdańskiej. Dzięki wykorzystaniu tych mocy, wraz z Terminalem LNG im. Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, gazem z naszych koncesji z Norwegii płynącym Baltic Pipe i krajowym wydobyciem, nie tylko zabezpieczymy całe krajowe zapotrzebowanie, ale również zapotrzebowanie państw regionu - napisał prezes Orlenu Daniel Obajtek na Twitterze.
Polska walczy o bezpieczeństwo energetyczne. Wszystko przez wojnę
Wybuch wojny na Ukrainie wymagał zmiany podejścia Polski do energetyki. Z oczywistych powodów nasz kraj musi ograniczać import surowców z Rosji. Nowe inwestycje Orlenu mają pomóc w osiągnięciu niezależności gazowej od nieprzychylnych nam państw.
- Ubiegły rok, poprzez wydarzenia polityczne związane z wojną w Ukrainie, zupełnie odmienił kierunki dostaw gazu ziemnego do Unii Europejskiej. Obserwujemy wzrost dostaw LNG z rynku światowego o ponad 60%. Polska korzysta z tego trendu i ma ambicje stać się gazowym hubem dla Europy Środkowo-Wschodniej - powiedziała w komunikacie prasowym Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Sekretarz Stanu i Pełnomocnik Rządu do Spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.
MB
Źródło zdjęcia: Stacje paliw Orlen. Materiały dla mediów. Fot. Orlennews.pl
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka