Środowa "Rzeczpospolita" informuje, że rząd szuka kolejnych miliardów na krajowe inwestycje zbrojeniowe. Okrężną drogą chce je sfinansować z Funduszu Reprywatyzacji, poza kontrolą – podała gazeta.
Szef MAP ma pomysł skąd wziąć pieniądze na zbrojenia
"Rzeczpospolita" donosi, że minister aktywów państwowych, któremu podlega Polska Grupa Zbrojeniowa, chce sięgnąć po pieniądze z Funduszu Reprywatyzacji, by "zasilić polski przemysł zbrojeniowy".
Miliardy mają pójść na państwową zbrojeniówkę
Redakcja zauważa, że jest to fundusz stworzony z krytykowanego przez PiS kapitału z prywatyzacji polskich przedsiębiorstw. Powstał, by wypłacać odszkodowania za bezprawnie znacjonalizowane mienie i odszkodowania dla osób represjonowanych.
Gazeta informuje, że od pięciu lat PiS wykorzystuje fundusz jako dźwignię finansową dla państwowych spółek. Teraz, po raz pierwszy w historii, miliardy mają pójść na program inwestycyjny w państwową zbrojeniówkę – dowiedziała się "Rzeczpospolita".
11 sierpnia na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów, które ma znowelizować rozporządzenie w sprawie szczegółowego sposobu postępowania w zakresie nabywania lub obejmowania akcji przez Skarb Państwa ze środków Funduszu Reprywatyzacji w roku 2023. Jak wskazano w uzasadnieniu, projektowana zmiana polega na wprowadzeniu nowej ścieżki procedowania wniosków "dotyczących objęcia akcji w spółkach z udziałem Skarbu Państwa lub spółkach z udziałem państwowej osoby prawnej (...) w celu zwiększenia potencjału przemysłu zbrojeniowego poprzez produkcję lub handel bronią, amunicją lub materiałami wojennymi i usługami. Chodzi o wprowadzenie alternatywnej wobec obowiązku sporządzenia biznesplanu możliwości sporządzenia programu inwestycyjnego.
Program inwestycyjny dla przemysłu zbrojeniowego
Do tej pory spółki z udziałem Skarbu Państwa lub państwowej osoby prawnej, reprezentujące sektor przemysłu zbrojeniowego, nie były podmiotami prowadzącymi działalność według wyłącznie wolnorynkowych reguł. Ich funkcjonowanie wpisane było w prowadzoną przez państwo politykę obronności i bezpieczeństwa.
Po zmianach w miejsce biznesplanu wprowadzony zostanie "program inwestycyjny". "Przy czym zawierać on będzie szereg informacji (...) pozwalających na jego ocenę pod względem zasadności objęcia akcji w danej spółce, a w szczególności: określenie celu lub celów planowanego objęcia akcji ze środków Funduszu i jego podstawowych założeń oraz opis przeznaczenia środków z planowanego objęcia akcji pochodzących z Funduszu; ogólny opis działań technicznych inwestycji lub innego celu lub celów planowanego objęcia akcji ze środków Funduszu, w szczególności ogólny opis technologii, niezbędnych atestów i licencji, nakładów inwestycyjnych, źródeł finansowania, oczekiwanych zdolności produkcyjnych oraz planu produkcji i zapotrzebowania; plan nakładów inwestycyjnych zawierający ramowy harmonogram realizacji inwestycji lub innego celu lub celów planowanego objęcia akcji ze środków Funduszu oraz ostateczny termin zakończenia i rozpoczęcia użytkowania inwestycji lub innego celu lub celów planowanego objęcia akcji ze środków Funduszu wraz z harmonogram rzeczowym i finansowym" – stwierdzono w uzasadnieniu.
Ocena programu inwestycyjnego, będzie weryfikowana poprzez opinię Ministra Obrony Narodowej, a akceptacja programu inwestycyjnego przez podmiot uprawniony do wykonywania praw z akcji należących do Skarbu Państwa.
ja
(Zdjęcie: Międzynarodowy Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach 2023, fot. Wojciech Król/gov.pl)
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka