Warszawa, 15.08.2023. Prezydent RP Andrzej Duda (L) i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak (P) na defiladzie "Silna Biało-Czerwona" z okazji Święta Wojska Polskiego 2023, 15 bm. w Warszawie. (aldg) PAP/Paweł Supernak
Warszawa, 15.08.2023. Prezydent RP Andrzej Duda (L) i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak (P) na defiladzie "Silna Biało-Czerwona" z okazji Święta Wojska Polskiego 2023, 15 bm. w Warszawie. (aldg) PAP/Paweł Supernak

Prestiżowy ranking armii całego świata. Polska odjechała Niemcom

Redakcja Redakcja Wojsko Obserwuj temat Obserwuj notkę 210
Jak Wojsko Polskie wypada na tle innych armii świata? Według rankingu Global Firepower nasza armia zajmuje 20. miejsce wśród 145 sklasyfikowanych wojsk z całego świata. W zestawieniu wyprzedzamy m.in. Niemców. Są jednak pewne powody do niepokoju.

Polska armia 20. na świecie. To spory awans

Polska armia jest obecnie 20. na świecie - wynika z czerwcowej odsłony rankingu Global Firepower, oceniającego potencjał militarny 145 państw świata. Tuż nad nami uplasowały się kolejno: Wietnam, Izrael i Iran. Wyprzedzamy natomiast Hiszpanię, Niemcy czy Kanadę. Na pierwszym miejscu rankingu są Stany Zjednoczone, na drugim, co może zaskakiwać w świetle ostatnich wydarzeń Rosja.

Warto dodać, że jest to spory skok. W stosunku do początku 2022 roku awansowaliśmy aż o 4 pozycje. Wpływ na taki stan rzeczy mają na pewno zakupy sprzętu, które zaczęliśmy pospiesznie robić po rosyjskiej inwazję na Ukrainę. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj:


Na plus: artyleria i lotnictwo. Katastrofa w marynarce i rezerwach

Autorzy rankingu wystawili naszej armii wysokie noty za jakość i liczebność sił powietrznych, transportu i artylerii.

W beczce miodu znalazła się jednak łyżka dziegciu. Na bardzo niskim poziomie oceniono nasze lotnictwo szturmowe i marynarkę wojenną. Może też martwić to, że Global Firepower krytycznie ocenił poziom naszych rezerw wojskowych, a jest to niezbędny element do prowadzenia długiej obrony.

Warto odnotować, że w czasie ostatnich ośmiu lat wydatki na obronność w Polsce wzrosły o ok. 160 procent. Z poziomu 40 mld zł osiągnęliśmy roczne wydatki na poziomie 100 mld zł. Obecnie polski rząd przeznacza na obronność co najmniej 3 proc. PKB. Wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że polskie wojsko powinno liczyć 300 tys. żołnierzy.

Ranking nie oddaje całej prawdy? Ekspert krytycznie o zestawieniu

Dodajmy, że ranking Global Firepower nie cieszy się wyjątkową estymą wśród ekspertów od wojskowości. Problemem jest m.in. uznaniowość autorów raportu i brak jasnych kryteriów oceny.


- Takie proste porównania ilościowe są bardzo zawodne. Na potencjał militarny państwa wpływa ogromna ilość innych czynników, które w praktyce uniemożliwiają takie wyliczenia - mówił w styczniu portalowi Gazeta.pl dr Michał Piekarski z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Nie bez powodu żadne poważne instytucje takowych nie tworzą. Bada się kryterium potęgi państwa, ale nie prowadzi to do tak prostych rankingów - dodał ekspert.

- Co istotne, autorzy tego rankingu nie podają swojej metodologii. Nie wiadomo, w jaki sposób uzyskują swoje współczynniki. Nie podają też swoich źródeł, choć można się domyślić, że dane są w jakiś automatyczny sposób pobierane między innymi z Wikipedii i innych publicznie dostępnych źródeł - mówił Piekarski.

MB

na zdjęciu: Warszawa, 15.08.2023. Prezydent RP Andrzej Duda (L) i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak (P) na defiladzie "Silna Biało-Czerwona" z okazji Święta Wojska Polskiego 2023, 15 bm. w Warszawie. (aldg) PAP/Paweł Supernak

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj210 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (210)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo