Jak Wojsko Polskie wypada na tle innych armii świata? Według rankingu Global Firepower nasza armia zajmuje 20. miejsce wśród 145 sklasyfikowanych wojsk z całego świata. W zestawieniu wyprzedzamy m.in. Niemców. Są jednak pewne powody do niepokoju.
Polska armia 20. na świecie. To spory awans
Polska armia jest obecnie 20. na świecie - wynika z czerwcowej odsłony rankingu Global Firepower, oceniającego potencjał militarny 145 państw świata. Tuż nad nami uplasowały się kolejno: Wietnam, Izrael i Iran. Wyprzedzamy natomiast Hiszpanię, Niemcy czy Kanadę. Na pierwszym miejscu rankingu są Stany Zjednoczone, na drugim, co może zaskakiwać w świetle ostatnich wydarzeń Rosja.
Warto dodać, że jest to spory skok. W stosunku do początku 2022 roku awansowaliśmy aż o 4 pozycje. Wpływ na taki stan rzeczy mają na pewno zakupy sprzętu, które zaczęliśmy pospiesznie robić po rosyjskiej inwazję na Ukrainę. Szerzej pisaliśmy o tym tutaj:
Na plus: artyleria i lotnictwo. Katastrofa w marynarce i rezerwach
Autorzy rankingu wystawili naszej armii wysokie noty za jakość i liczebność sił powietrznych, transportu i artylerii.
W beczce miodu znalazła się jednak łyżka dziegciu. Na bardzo niskim poziomie oceniono nasze lotnictwo szturmowe i marynarkę wojenną. Może też martwić to, że Global Firepower krytycznie ocenił poziom naszych rezerw wojskowych, a jest to niezbędny element do prowadzenia długiej obrony.
Warto odnotować, że w czasie ostatnich ośmiu lat wydatki na obronność w Polsce wzrosły o ok. 160 procent. Z poziomu 40 mld zł osiągnęliśmy roczne wydatki na poziomie 100 mld zł. Obecnie polski rząd przeznacza na obronność co najmniej 3 proc. PKB. Wicepremier Jarosław Kaczyński zapowiedział też, że polskie wojsko powinno liczyć 300 tys. żołnierzy.
Ranking nie oddaje całej prawdy? Ekspert krytycznie o zestawieniu
Dodajmy, że ranking Global Firepower nie cieszy się wyjątkową estymą wśród ekspertów od wojskowości. Problemem jest m.in. uznaniowość autorów raportu i brak jasnych kryteriów oceny.
- Takie proste porównania ilościowe są bardzo zawodne. Na potencjał militarny państwa wpływa ogromna ilość innych czynników, które w praktyce uniemożliwiają takie wyliczenia - mówił w styczniu portalowi Gazeta.pl dr Michał Piekarski z Instytutu Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego.
- Nie bez powodu żadne poważne instytucje takowych nie tworzą. Bada się kryterium potęgi państwa, ale nie prowadzi to do tak prostych rankingów - dodał ekspert.
- Co istotne, autorzy tego rankingu nie podają swojej metodologii. Nie wiadomo, w jaki sposób uzyskują swoje współczynniki. Nie podają też swoich źródeł, choć można się domyślić, że dane są w jakiś automatyczny sposób pobierane między innymi z Wikipedii i innych publicznie dostępnych źródeł - mówił Piekarski.
MB
na zdjęciu: Warszawa, 15.08.2023. Prezydent RP Andrzej Duda (L) i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmund Andrzejczak (P) na defiladzie "Silna Biało-Czerwona" z okazji Święta Wojska Polskiego 2023, 15 bm. w Warszawie. (aldg) PAP/Paweł Supernak
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo