Telewizyjne audycje pełne "homofobicznej mowy nienawiści"
Fundacja informuje, że regulator nie ukarał ani TVP, ani Radia Maryja, ani TV Trwam za audycje, w których osoby LGBT+ nazywane są perwersyjnymi dewiantami, czy zagrożeniem dla normalnych rodzin.
Staszewski złożył skargę do Komisji Europejskiej
Basta do tej pory złożyła 30 wniosków, ponad 25 tys. skarg (na programy telewizyjne i radiowe) oraz siedem skarg do sądu na bezczynność Krajowej Rady. Zapadło też sześć rozstrzygnięć Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który nakazał przewodniczącemu KRRiT Maciejowi Świrskiemu zajęcie się wnioskami fundacji.
Sprawa może trafić do TSUE
- Skarga do Komisji Europejskiej za nierespektowanie prawa unijnego to bardzo ważny krok, aby zmusić polski rząd do tego, aby na poważnie zajęła się homofobią i transfobią w polskich mediach. Polska przyjęła na siebie obowiązek walki z nienawistnym przekazem w mediach i nic z tym nie robi - komentuje Bart Staszewski.
Aktywista podkreśla, że "medialne ataki potęgują polaryzację społeczeństwa i zwiększają prawdopodobieństwo ataków i dyskryminacji społeczności LGBT+". - Misją mediów publicznych jest propagowanie etycznych, artystycznych i intelektualnych wartości i udostępnianie rzetelnych informacji. Wypowiedzi, które mieliśmy możliwość usłyszeć w ubiegłym miesiącu w polskich mediach dalece od tej misji odbiegają – dodaje Staszewski.
Jeżeli Komisja po przeanalizowaniu sytuacji przyzna rację fundacji i uzna, że Polska nie wywiązuje się z zobowiązań wynikających z prawa unijnego, sprawa trafi do Trybunału Sprawiedliwości UE, który oceni, czy Polska właściwie wdraża wymogi wynikające z dyrektywy o usługach audiowizualnych.
na zdjęciu: Parada Równości w Warszawie. fot. Negowetti - praca własna, CC BY-SA 4.0
Czytaj dalej:
- Gorzkie słowa Kosiniaka-Kamysza o marszu Tuska. "Zaszkodził całej opozycji"
- Zwolennicy PO już nad sobą nie panują. Na wiecu Tuska opluto dziennikarza TVP
- KOD wpadł na pomysł, PO go przejęła. Chodzi o kontrolę wyborów
- Rząd rewiduje plany. Duże wzmocnienie przy granicy z Białorusią
Komentarze
Pokaż komentarze (113)