CTK Photo/Josef Vostarek/PAP
CTK Photo/Josef Vostarek/PAP

Białoruś przerwała milczenie po naruszeniu granicy. Pouczenie dla Polski

Redakcja Redakcja Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 73
Polska przekazała MSZ Białorusi informacje niezbicie potwierdzające fakt, że 1 sierpnia doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez białoruskie śmigłowce. Białoruś w końcu odniosła się do sprawy i wystosowała apel do Polski.

Białoruś wezwana do wyjaśnień. Nota od polskiego MSZ

"W dniu 4 sierpnia br. Ambasada RP w Mińsku przekazała Ministerstwu Spraw Zagranicznych Republiki Białorusi szczegółowe informacje niezbicie potwierdzające fakt, że w dniu 1 sierpnia 2023 r. doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa białoruskie śmigłowce wojskowe" - przekazał w piątek w komunikacie polski resort dyplomacji.

Jak zaznaczono, "przedstawione dane stoją w sprzeczności ze stanowiskiem Republiki Białorusi wyrażonym w oficjalnych komunikatach białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ministerstwa Obrony".

"Wzywamy stronę białoruską do pilnego wyjaśnienia tego incydentu, skorygowania stanowiska w tej sprawie oraz zaprzestania wszelkich prowokacji wzdłuż granicy polsko-białoruskiej" - głosił poranny komunikat MSZ.


Białoruś odpowiada

Białoruskie MSZ wydało oświadczenie dopiero wieczorem. Władze Mińska przyznały, że nota od polskiej strony dotarła, ale Białorusi twierdzą, że nie ma tam "niepodważalnych" dowodów świadczących o tym, że śmigłowce naruszyły przestrzeń powietrzną Polski. 

"Jednocześnie stosowne wypowiedzi strony białoruskiej na ten temat opierały się wyłącznie na danych obiektywnej kontroli lotów statków powietrznych. Ponadto dzień wcześniej strona polska została należycie poinformowana o planowanych lotach śmigłowców w strefie przygranicznej, co również potwierdza brak intencji strony białoruskiej do naruszenia przestrzeni powietrznej państwa sąsiedniego" - informuje białoruskie MSZ.

"Jeszcze raz apelujemy do strony polskiej, aby nie eskalowała sztucznie sytuacji. Proponujemy wznowienie pełnoprawnego dialogu między resortami wojskowymi obu krajów, dzięki któremu takie nieporozumienia zostaną wyeliminowane" - czytamy w oświadczeniu cytowanym przez agencję BelTA.

SW

na zdjęciu: śmigłowiec Mi-24. fot. CTK Photo/Josef Vostarek/PAP

Czytaj dalej:



Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj73 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (73)

Inne tematy w dziale Polityka