Na głębokości 300 do 350 metrów, firma IKS Solino, należąca do grupy Orlen, magazynuje strategiczne dla Polski zapasy ropy naftowej i paliw gotowych, w tym oleju napędowego. Firma w ciągu 3 lat planuje zrealizować inwestycje modernizacyjne i rozwojowe sięgające pół miliarda złotych.
IKS Solino - największy w Polsce producent solanki
Firma IKS Solino w ramach biznesu solnego i solankowego planuje dokonać odwiertów eksploatacyjnych w kopalniach soli „Góra” i „Mogilno” oraz wybudować rurociąg solankowy, który zapewni dostawy solanki dla przemysłu w czasie interwencyjnego wytłaczania ropy. Łączne plany inwestycyjne na najbliższe 3 lata mają wynieść ok. pół miliarda złotych - informuje "Parkiet".
Spółka Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino świętuje w tym roku jubileusz 35-lecia otwarcia Kopalni Soli "Mogilno". Budowę Kopalni Soli "Mogilno" rozpoczęto w 1978 r., a zakończono w 1986 r. - eksploatację rozpoczęto od głębokości 1400 metrów. Kopalnia Soli "Mogilno" nieprzerwanie produkuje solankę od jej otwarcia w dniu 13 lutego 1986 r. Jak podano w informacji IKS, wydobyto tam "już blisko 130 mln metrów sześc. solanki".
IKS Solino to obecnie największy w Polsce producent solanki - aktualnie wydobywa się jej ok. 9 mln metrów sześc. rocznie. Jest ona pozyskiwana w dwóch otworowych kopalniach zlokalizowanych w Górze koło Inowrocławia oraz w Przyjmie koło Mogilna. Solanka ta dostarczana jest następnie m.in. do zakładów branży sodowej i chemicznej, a także do uzdrowiska Inowrocław. IKS Solino to także firma dostarczająca sól, w tym spożywczą, kuchenną, peklującą i przemysłową, tabletki solne do uzdatniania wody.
Inwestycja o charakterze strategicznym
Planowana budowa rurociągu solankowego to inwestycja o charakterze strategicznym. Spółka buduje dwa rurociągi PEHD o średnicy Dz630 i ciśnieniu pracy Pn1,6 MPa, które połączą jej Kopalnię Soli Mogilno z Kopalnią Soli Góra niedaleko Inowrocławia i znajdującym się tam Podziemnym Magazynem Ropy i Paliw. Łączna długość magistrali wyniesie 43 km. Inwestycja umożliwi szybsze wytłaczanie ropy i paliw w sytuacjach kryzysowych, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne Polski - informuje IKS.
"Takie działanie podejmowane jest w sytuacjach nadzwyczajnych, na polecenie rządu, kiedy konieczne jest uruchomienie strategicznych rezerw ropy. Polega na zatłaczaniu solanki do podziemnych magazynów ropy (kawern) celem jej wydobycia na powierzchnię" – tłumaczy zespół prasowy Orlenu. Dzięki rurociągom w sytuacji interwencyjnego wytłaczania solanka jest bez zakłóceń dostarczana również odbiorcom przemysłowym. W ten sposób koncern realizuje poprzez IKS Solino obowiązek wynikający z ustawy o zapasach interwencyjnych.
Podziemny magazyn ropy naftowej i paliw gotowych
IKS to spółka z Grupy Orlen - PKN Orlen ma tam 100 proc. udziałów. Dzięki IKS Solino koncern posiada pojemność magazynową w zakresie ropy i paliw gotowych w kopalni „Góra” wynoszącą około 6 mln m sześc. Na głębokości 300 do 350 metrów, firma IKS Solino magazynuje strategiczne dla Polski zapasy ropy naftowej i paliw gotowych, w tym oleju napędowego. Podziemny Magazyn Ropy i Paliw na terenie Kopalni Soli "Góra" znajduje się w kawernach solnych, czyli podziemnych przestrzeniach powstałych podczas prowadzonego wcześniej przez IKS wydobycia soli. Neutralność geologiczna kawern powoduje, że magazynowane w nich produkty ropopochodne nie przenikają przez ich ściany, dzięki czemu jest to jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej neutralnych środowiskowo sposobów składowania ropy i paliw.
ja
(Na zdjęciu magazyn soli w IKS Solino. Fot. Orlen.pl)
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Gospodarka