źródło: Pixabay.com
źródło: Pixabay.com

Myślisz, że jesz prawdziwego kebaba. Kontrola ujawnia nieprawidłowości

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 24
Kebaby w Polsce są często podrabiane - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Aż w 81,7 proc. skontrolowanych punktów stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości - podała instytucja w oświadczeniu. Wynika z tego, że jesteśmy często wprowadzani w błąd przy zakupie fast fooda.

Kurczak zamiast baraniny. Co wykazała kontrola?

Inspekcja informuje, że kontrola objęła łącznie 109 punktów gastronomicznych. Jej celem było sprawdzenie jakości handlowej dań, oferowanych w formie kebabu (na talerzu i w cienkim lub grubym cieście) w zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami i wymaganiami. W aż 89 kontrolowanych podmiotach (81,7 proc. skontrolowanych) stwierdzono różnego rodzaju nieprawidłowości

W czym zawinili właściciele budek z popularnym, tureckim daniem? Paradoksalnie, nie chodziło o higienę. Inspekcja wykazała natomiast inne poważne niedociągnięcia.

W 54 proc. skontrolowanych miejsc mięso nie było po prostu tym, czym być powinno. Przykładowo w Wołowinie znaleziono m.in. ślady kurczaka. Z kolei kontrolowana baranina okazał się być wołowiną.

Brak właściwych informacji i podmienianie produktów

Kontrola wykazała też inne problemy. Chodziło przede wszystkim o wprowadzanie w błąd klientów niewłaściwym nazewnictwem lub oznakowaniem produktów. Najczęściej wymieniano następujące przewinienia:

  • Brak wykazu składników - zwłaszcza alergenów
  • Nieprawidłowo podany wykaz składników
  • Użycie innego składnika, niż zadeklarowano

Oszustwa w budkach z kebabami. Posypały się kary

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wystawiła wysokie kary lokalom, które nie spełniły prawnych wymogów związanych z serwowaniem dań.

"W efekcie kontroli, w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami, wojewódzcy inspektorzy IJHAR-S wydali m.in.: 48 decyzji administracyjnych nakładających kary pieniężne na łączną kwotę 63,2 tys. zł, w tym 39 decyzji za wprowadzanie do obrotu wyrobów zafałszowanych (na kwotę 58,6 tys. zł). Postępowania administracyjne są nadal w toku" – czytamy w oświadczeniu Inspekcji.


MB

Źródło zdjęcia: Mężczyzna trzyma kebaba fot. Pixabay.com

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj24 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (24)

Inne tematy w dziale Gospodarka