Największe banki i instytucje rozwoju w Unii Europejskiej, w tym Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), uzgodniły na zebraniu w Madrycie, że będą kontynuować rozpoczętą w 2019 r. wspólną inicjatywę na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym po 2023 r. Podczas zebrania w Madrycie ustalono również wspólne kierunki prac na rzecz transformacji i suwerenności sektora energetycznego Unii Europejskiej.
Partnerzy, do których oprócz BGK zaliczają się francuski CDC, włoski CDP, Hiszpański ICO, niemiecki KFW oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) postanowili otworzyć swoją inicjatywę dla kolejnych zainteresowanych i zaangażowanych europejskich publicznych banków i instytucji rozwojowych.
Na czym polega inicjatywa?
Wspólna inicjatywa ma na celu zapewnienie długoterminowego finansowania projektów, które przyspieszają przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym. Partnerzy uczestniczący w projekcie wyznaczyli cel sfinansowania inwestycji o wartości co najmniej 10 mld euro, aby promować gospodarkę o obiegu zamkniętym do końca 2023 r., tj. w okresie pięciu lat.
Do końca 2022 r. sfinansowano projekty o wartości 8,9 mld euro w wielu sektorach, w tym w rolnictwie, przemyśle i usługach, mobilności, rozwoju miast, gospodarce odpadami i gospodarce wodnej. Projekty obejmują wszystkie etapy łańcucha wartości oraz cyklu życia produktów i usług, od gospodarki o obiegu zamkniętym po odzyskiwanie rzadkich metali dla przemysłu.
BGK otwarte na współpracę
Instytucje finansowe uczestniczące w danym projekcie udzielają pożyczek, inwestycji kapitałowych, gwarancji i pomocy technicznej. Opracowują również innowacyjne struktury finansowania dla infrastruktury publicznej i prywatnej, gmin, firm prywatnych o różnej wielkości oraz projektów badawczych. Ponadto grupa największych banków rozwoju i EBI (Big 5+1), zgodnie z założeniami inicjatywy, przyczynia się do bieżących inicjatyw Komisji Europejskiej poprzez poszerzanie wiedzy i opracowywanie modeli finansowania za pośrednictwem specjalnych grup roboczych.
– Projekty związane z gospodarką o obiegu zamkniętym mają duży wpływ na zrównoważony rozwój, a inicjatywa JICE [Joint Initiative on Circular Economy] wykonuje niesamowitą pracę, aby takie projekty mobilizować. Jesteśmy otwarci na nowych partnerów i członków inicjatywy, chcemy dzielić się naszą wiedzą i zwiększać skalę rozwiązań gospodarki cyrkularnej – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.
MM
Inne tematy w dziale Gospodarka