(Wybory w Hiszpanii. Fot. EPA/FERNANDO VILLAR, Twitter/Anna Zalewska)
(Wybory w Hiszpanii. Fot. EPA/FERNANDO VILLAR, Twitter/Anna Zalewska)

Ważne wybory w Hiszpanii. Kaczyński wskazał, na kogo głosować

Redakcja Redakcja Wybory Obserwuj temat Obserwuj notkę 102
W niedzielę o 9.00 rozpoczęły się w Hiszpanii wybory do parlamentu, tzw. Kortezów Generalnych. Hiszpanie będą wybierać 350 posłów Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu, a także 208 senatorów na czteroletnią kadencję. W wybory zaangażował się prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zaapelował do hiszpańskich wyborców o poparcie partii VOX.

75 partii i bloków wyborczych 

W niedzielę o 9.00 rozpoczęły się w Hiszpanii wybory do parlamentu, tzw. Kortezów Generalnych. Głosowanie odbywa się w ponad 20 tys. lokali wyborczych tego 47-milionowego kraju.

Do 20.00, kiedy zakończy się głosowanie, Hiszpanie będą wybierać 350 posłów Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu, a także 208 senatorów na czteroletnią kadencję. Pozostali członkowie Senatu, 265-osobowej izby wyższej, zostaną wyłonieni później przez parlamenty wspólnot autonomicznych.

Z informacji państwowej komisji wyborczej Hiszpanii wynika, że do udziału w niedzielnym głosowaniu dopuszczonych jest 37,5 mln osób, z czego 1,6 mln ma możliwość zagłosowania po raz pierwszy. Odpowiedzialny za przeprowadzenie głosowania urząd podał, że rekordowa liczba Hiszpanów, 2,47 mln, oddała już głos korespondencyjnie.

Wśród 75 partii i bloków wyborczych walczących w wyborach blisko połowa to małe ugrupowania o zasięgu lokalnym.


Hiszpanie zaniepokojeni ekstremizmem rządzących 

Niedzielne głosowanie odbywa się w związku z decyzją premiera Pedro Sancheza, który po przegranych przez rządzących socjalistów z PSOE majowych wyborach do władz regionalnych i lokalnych rozwiązał Kortezy Generalne.

Ogłaszając wówczas przedterminowe wybory parlamentarne lider Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej zadeklarował, że chce dać obywatelom możliwość wypowiedzenia się na temat sytuacji w kraju.

Według komentatorów hiszpańskich mediów, część społeczeństwa pójdzie na wybory w niedzielę zaniepokojona ekstremizmem rządzącej Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) w koalicji z radykalnie lewicową Podemos. Gorące spory toczą się m.in. o ustawę znoszącą zgodę rodziców na aborcję po ukończeniu 16 lat, czy o prawo zezwalające na zmianę płci na życzenie od 16 roku życia.

Według ekspertów sytuacja gospodarcza kraju znajduje się w cieniu debaty politycznej, chociaż wolne ożywienie gospodarcze i wysokie bezrobocie - najwyższe w UE wg Eurostatu, w połączeniu z problemami społecznymi i rosnącą przestępczością tworzą grunt do utraty władzy przez socjalistów. Dodatkowo na kilka dni przed wyborami Bank Hiszpanii ujawnił rosnący prawie 6 proc. w skali ostatniego roku, rekordowy dług publiczny - 1,541 bln euro, 113 proc. PKB.

Kaczyński wspiera VOX

Premier Pedro Sanchez ma coraz mniejszą akceptację społeczną ze względu na „brak wiarygodności” - wynika z sondaży. Wszystkie ostatnie badania opinii publicznej, oprócz rządowego CIS, przewidują zwycięstwo w niedzielnych wyborach centroprawicowej PP, która jednak najprawdopodobniej nie osiągnie absolutnej większości w parlamencie i może zależeć od poparcia konserwatywnej Vox.

I to właśnie konserwatywną partię VOX wspiera prezes PiS Jarosław Kaczyński, który zaapelował do hiszpańskich wyborców o jej poparcie. 

– Chciałbym zwrócić się do Państwa z prośbą o poparcie VOX-u. Partia ta zabiega o bezpieczną i silną Hiszpanię. O to byście mogli żyć w spokoju, rozwijać się. O to, żeby te wszystkie sprawy, które dziś są problemem, były rozwiązywane. By wielka przeszłość Hiszpanii była także i wielką przyszłością – powiedział w nagraniu opublikowanym przez europosłankę Annę Zalewską.


VOX i PiS należą do tej samej frakcji w europarlamencie - Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

MP

(Wybory w Hiszpanii. Fot. EPA/FERNANDO VILLAR, Twitter/Anna Zalewska)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj102 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (102)

Inne tematy w dziale Polityka