Rosja przeprowadziła kolejny nocny atak na Odessę na południu Ukrainy. Armia rosyjska użyła do tego aż pięciu rodzajów rakiet. Co najmniej jedna osoba zginęła, a rannych jest 19, w tym czworo dzieci. W centrum Odessy pocisk zrujnował budynek cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego, która jest drugim co do wielkości kościołem na Ukrainie.
Nocne bombardowanie Odessy
„Co najmniej pięciu rodzajów rakiet użył wróg w czasie nocnego ataku na obwód odeski. To Kalibry, Onyksy, pociski Ch-22 i Iskander-K, a także rakiety balistyczne Iskander-M” – powiadomiło Dowództwo Operacyjne Południe na Facebooku.
Większą część rakiet zestrzelono, doszło jednak do trafień w infrastrukturę i obiekty cywilne. Co najmniej jedna osoba zginęła, a rannych jest 19.
Ostrzał uszkodził infrastrukturę portową, co najmniej sześć budynków mieszkalnych, dziesiątki samochodów. W centrum Odessy pocisk zrujnował budynek cerkwi prawosławnej patriarchatu moskiewskiego, sobór Spaso-Preobrażeński.
Atak na jedną z największych świętości Ukrainy
Zdjęcia zrujnowanej świątyni obiegły świat. Pocisk trafił bezpośrednio w centralny ołtarz, w wyniku czego częściowo zniszczył budynek katedry, znacznie uszkodził wystrój wnętrz i ikony, całkowicie zniszczył pomieszczenia usługowe w dolnej części katedry.
Pod gruzami znalazła się najsłynniejsza cudowna ikona na południu Ukrainy - ikona Kaspierowskiej Matki Bożej, która jest patronką Odessy. Ikona przedstawia Matkę Bożą tulącą Dzieciątko Jezus do swojej twarzy. Jest ona wyraźnie większa od twarzy Dzieciątka, Matka Boża ma głowę nakrytą chustą.
Modlitwy przed nią miały przyczynić się do uratowania Odessy od zniszczeń w czasie wojny krymskiej. Jednak już wcześniej, w 1840, Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego uznał ikonę za cudowną na mocy szeregu cudownych wydarzeń, jakie miały mieć przed nią miejsce. Jest to jedna z największych świętości Ukrainy.
Skala zniszczeń jest ogromna
Natychmiast po uderzeniu wybuchł pożar, który ratownicy szybko zlokalizowali i ugasili. Obecnie trwają prace ratownicze prowadzone przez pracowników Państwowej Służby Sytuacji Nadzwyczajnych, a na miejscu pracują służby komunalne, które starają się uratować cenne elementy wystroju świątyni.
Świątynia jest drugim co do wielkości kościołem w Ukrainie. Jest wpisana na listę zabytków UNESCO. Należy do Patriarchatu Moskiewskiego, z którym Patriarchat Kijowski zerwał stosunki w maju 2022 roku z uwagi na utrzymywanie relacji z Rosją, mimo wybuchu wojny. Warto dodać, że po raz pierwszy świątynię zniszczył Stalin - w 1936 roku.
To kolejny już w mijającym tygodniu atak na obwód odeski, którego celem jest infrastruktura cywilna – głównie portowa i zbożowa. Rosja zintensyfikowała ostrzały Odessy i Mikołajowa po tym, jak wycofała się z udziału w tzw. porozumieniu zbożowym, umożliwiającego eksport ukraińskiego zboża i żywności przez porty czarnomorskie. Jak zauważyła przewodnicząca Dowództwa Operacyjnego "Południe" Natalia Gumieniuk, Federacja Rosyjska nie osiągnęła celów swoich ataków, więc będzie je kontynuować.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka