Orlen po wytypowaniu wstępnych siedmiu lokalizacji dla swoich SMR-ów, analizuje kolejne miejsca gdzie mogłyby one powstać. W tym temacie nie próżnuje również KGHM. Spółka wytypowała miejsca, gdzie mogłaby postawić małe reaktory atomowe w Dolnośląskiem i w województwach sąsiadujących.
Orlen szuka nowych lokalizacji na SMR
Orlen Synthos Green Energy (OSGE) - spółka należąca do Orlenu i Synthosu - poinformowała, że wstępnie analizuje kilka dalszych lokalizacji dla swoich SMR-ów, lecz informować będzie o tym po zakończeniu analiz. W połowie kwietnia prezes Orlenu Daniel Obajtek poinformował o siedmiu wstępnych potencjalnych lokalizacji dla małych reaktorów. Wówczas wskazano: Włocławek, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Dąbrowę Górniczą, Nową Hutę, Specjalną Strefę Ekonomiczną Tarnobrzeg – Stalowa Wola, okolice Warszawy i Ostrołęki. Szef Orlenu informował ponadto, że spółka ma zamiar wskazać dalsze 13 lokalizacji dla SMR-ów.
"W tych lokalizacjach, gdzie spółka wystąpiła o decyzję zasadniczą, prowadzi dialog zarówno z samorządami, jak i społecznościami lokalnymi" - poinformował w odpowiedzi OSGE.
Resort klimatu i środowiska przekazał, że z informacji, jakie posiada od inwestorów wynika, iż "wysoki poziom akceptacji społecznej dla energetyki jądrowej notowany w skali całego kraju znajduje odzwierciedlenie w poziomie akceptacji społecznej dla inwestycji w SMR-y w większości lokalizacji rozważanych przez inwestorów".
Do 2030 roku spółka Orlen Synthos Green Energy ma wybudować co najmniej jeden blok w technologii BWRX-300, który będzie drugim tego typu obiektem na świecie, po kanadyjskim Darlington. Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce.
KGHM wytypował potencjalne lokalizacje dla swoich SMR-ów w woj. dolnośląskim
KGHM z kolei poinformował, że "wytypował kilka miejsc, które wydają się optymalne z punktu widzenia możliwości realizacji takiego przedsięwzięcia w województwie dolnośląskim i województwach sąsiadujących". Dodano, że "obecnie prowadzone są tam szczegółowe badania akceptacji społecznej dla budowy SMR", a spółka jest w kontakcie z władzami gmin, które są najbardziej perspektywiczne dla takich projektów.
Spółka zastrzegła, że więcej szczegółów będzie mogła przekazać po zakończeniu wstępnych analiz środowiskowych i lokalizacyjnych.
Ponad 100 reaktorów SMR w Polsce
W 2022 roku KGHM podpisał z amerykańskim przedsiębiorstwem NuScale Power, LLC (dostawcą technologii jądrowej) umowę o prace wstępne stanowiącą pierwszy krok w procesie wdrożenia technologii SMR w ramach działalności biznesowej Grupy KGHM. 14 lipca br. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało w tej sprawie decyzję zasadniczą.
Decyzja resortu to ogólna opinia w sprawie wybranych warunków umożliwiających wybudowanie modularnej elektrowni jądrowej o mocy 462 MW składającej się z sześciu modułów, każdy o mocy 77 MW - podał koncern w komunikacie. Zaznaczono, że niosek przygotowano m.in. w oparciu o dokumentację projektu, który uzyskał już końcową certyfikację w Stanach Zjednoczonych.
Małe reaktory modułowe mają moc nie większą niż 300 MW. Moc tradycyjnych, "dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.
Polski Instytut Ekonomiczny w opublikowanym w czerwcu raporcie przekonuje, że budowa tzw. małych reaktorów modułowych SMR może być istotnym wsparciem polskiej transformacji energetycznej. Według zapowiedzi producentów do 2040 r. w Polsce ma stanąć nawet ponad setka reaktorów SMR..
W opinii cytowanych przez PIE ekspertów, budowa SMR-ów, choć może odegrać ważną rolę w procesie dekarbonizacji, nie zastąpi konieczności inwestycji w OZE i wielkoskalową energetykę jądrową. Jedną z najważniejszych ról małych reaktorów jądrowych, obok produkcji energii elektrycznej dla przemysłu, będzie ich wykorzystanie w produkcji ciepła systemowego w największych polskich aglomeracjach - oceniono.
MP
Fot. Reaktor SMR
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka