W Szpitalu Bródnowskim, w środę zmarł instruktor spadochronowy Artur "Zielony" Zieliński. Jak przekazała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Edyta Łukasiewicz, bezpośrednią przyczyną śmierci Zielińskiego była śmierć mózgu na skutek urazu czaszkowo-mózgowego.
Przyczyną była śmierć mózgu
Artur "Zielony" Zieliński jest szóstą ofiarą śmiertelną katastrofy w Chrcynnie. "To, co możemy w tej chwili przekazać to informacje o przyczynie śmierci mężczyzny, który zmarł w Szpitalu Bródnowskim w środę wieczorem. Biegły patomorfolog przekazał, że bezpośrednią przyczyną zgonu tego mężczyzny była śmierć mózgu na skutek urazu czaszkowo-mózgowego" - powiedziała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Ostrołęce Elżbieta Edyta Łukasiewicz.
Wcześniej rzeczniczka informowała, że w środę została przeprowadzona sekcja zwłok czterech ofiar katastrofy. Według tych informacji bezpośrednią przyczyną zgonu jednego z mężczyzn był rozległy uraz klatki piersiowej połączony z krwotokiem. Natomiast przyczyną zgonów pozostałych trzech ofiar, w tym kobiety, były rozległe urazy głowy połączone z wielomiejscowym, głębokim zranieniem mózgu.
Z kolei przeprowadzona we wtorek sekcja zwłok piątej ofiary - pilota wykazała, że przyczyną jego śmierci był uraz głowy oraz stłuczenie płuc.
Wypadek samoloty w Chrcynnie
W wyniku poniedziałkowej katastrofy samolotu pasażerskiego na lotnisku w Chrcynnie zginęło sześć osób, w tym pięć na miejscu. Wszystkie były związane z lotnictwem i społecznością Aeroklubu Warszawskiego. Rannych jest 7 osób.
Do wypadku doszło w poniedziałek wieczorem na terenie aeroklubu SkyDive Warszawa w Chrcynnie koło Nowego Dworu Mazowieckiego. Podczas lądowania w złych warunkach atmosferycznych, samolot Cessna 208 uderzył w hangar, w którym przed burzą schroniło się kilkanaście osób.
Najtragiczniejszy wypadek lotniczy
Lotnisko w Chrcynnie było wykorzystywane przez Niemcy w czasie wojny. Zaraz po niej zostało rozebrane, ale w latach 60. wznowiło swoją działalność. Aktualnie korzysta z niego kilkanaście różnych podmiotów, m.in. sekcja spadochronowa Aeroklubu Warszawskiego. Na lotnisku znajdują się również hangary, które są bazą dla prywatnych małych samolotów.
"GW" wskazuje, że wypadek na lotnisku w Chrcynnie to największa katastrofa lotnicza w Polsce od siedmiu lat. "5 lipca 2014 roku w miejscowości Topolów koło Częstochowy rozbił się samolot przewożący skoczków spadochronowych. Zginęło 11 osób, a jedna została ranna" – przypomina portal.
MP
(Artur "Zielony" Zieliński. Fot. Facebook/Marzena Zielińska, PAP/Leszek Szymański)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Rozmaitości