Liczba zagranicznych studentów w Polsce po raz pierwszy przekroczyła 100 tysięcy – informuje fundacja State of Poland. Obecnie w Polsce studiuje 105,4 tysiąca zagranicznych studentów, rok temu było ich niecałe 90 tysięcy – trend wzrostowy utrzymuje się stale od 2005 roku.
– Polska staje się nie tylko ulubionym kierunkiem turystycznym, ale także preferowanym wyborem dla studentów z całego świata – czytamy we wpisie State of Poland na Twitterze.
Skąd przyjeżdżają do nas studenci?
Dane opublikowane przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” i system POL-on wskazują na to, że najwięcej studentów przyjeżdża do Polski z Ukrainy, Białorusi i Turcji. Polskie uczelnie przyciągają również studentów z Azji – stanowią oni 20%, z Afryki – 12 proc. oraz z innych zakątków świata, na przykład z Ameryki Południowej. Na studia w Polsce decydują się również studenci z USA, którzy chętnie wybierają kierunki lekarskie.
W porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej wzrosła liczba studentów z Ukrainy. Studia zaczyna 12 tys. obywateli Ukrainy, z czego 62 proc. stanowią mężczyźni. 35 proc. jest w wieku poniżej 18 lat, czyli przed obowiązkowym poborem do wojska (Ukraińcy kończą szkoły średnie w wieku 17 lat).
Jakie kierunki wybierają zagraniczni studenci?
Według danych fundacji „Perspektywy” i systemu POL-on najwięcej obcokrajowców wybiera w Polsce studia na kierunku zarządzanie (19,4 tys.), informatyka (10,4 tys.) oraz medycynę (7,1 tys.). Aż 60 proc. zagranicznych studentów decyduje się na studia w języku polskim, 37 proc. w języku angielskim, a jedynie 3 proc. w językach obcych innych niż angielski. Najczęściej wybierane są studia stacjonarne – na taki tryb nauki zdecydowało się 94,5 tys. cudzoziemców.
W Polsce na studia uczęszcza 1,213 mln osób, obcokrajowcy stanowią więc 8,7 proc. całkowitej liczby studentów. To najwyższy zanotowany dotąd w Polsce współczynnik umiędzynarodowienia. Kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, w naszym kraju studiowało niecałe 9 tys. obcokrajowców, co stanowiło 0,48 procent wszystkich studentów. Był to najniższy wskaźnik w całej Unii.
MM
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo