Polacy nie wierzą w uczciwość wyborów? Ponad 70 proc. naszych rodaków uważa, że podczas wyborów dojdzie do niewielkich nieprawidłowości lub fałszerstw - wynika z najnowszego sondażu dla "Rzeczpospolitej". Jedynie 18,1 proc. respondentów uważa, że jesienne wybory odbędą się w pełni prawidłowo.
Polacy nie wierzą w uczciwe wybory. Szokujący sondaż
Sfałszowania głosowania obawia się aż 39 proc. respondentów. Z kolei aż 31,4 proc. ankietowanych twierdzi, że może dojść do "mniejszych nieprawidłowości". To oznacza, że łącznie ponad 70 proc. Polaków w jakimś stopniu obawia się o uczciwość wyborów - wynika z sondażu pracowni SW Research przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej".
18,1 proc. rozpytywanych uważa, że podczas jesiennych wyborów parlamentarnych nie dojdzie do żadnych nieprawidłowości, a z kolei 11,5 proc. uczestników sondy nie ma wyrobionego zdania w tym temacie.
Opozycja straszy fałszerstwem wyborów
Gazeta przypomina, że dwie największe partie polityczne w Polsce mobilizują swoich wyborców do "pilnowania wyborów" czyli stawiania się w roli mężów zaufania i obserwatorów do lokalnych komisji wyborczych. Najaktywniejsza w tym temacie jest Koalicja Obywatelska.
- Naszą odpowiedzą na zagrożenie fałszowaniem wyborów, jest przygotowanie wielkiej, obywatelskiej akcji, której celem będzie przypilnowanie wyborów - powiedział w styczniu podczas konferencji prasowej Donald Tusk.
W zeszłym miesiącu KO oficjalnie ruszyła z akcją "Przypilnuj wyborów", za którą odpowiedzialny jest poseł Sławomir Nitras. Pisaliśmy o tym tutaj:
Kobiety nie wierzą w uczciwe wybory
- Ponad 4 na 10 kobiet (41 proc.), a także podobny odsetek osób o wykształceniu średnim (40 proc.) uważa, że może dojść do sfałszowania najbliższych wyborów parlamentarnych. Mniej optymistyczne w tej kwestii są także osoby po 50 roku życia (43 proc.) i zarabiające 2001-3000 zł (46 proc.). Podobnie uważa zbliżony odsetek mieszkańców najmniejszych miast poniżej 20 tys. mieszkańców (45 proc.) i miast liczących 100-199 tys. Mieszkańców (44 proc.) - omawiała wyniki sondażu w rozmowie z "Rz" Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.
Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 11-12 lipca 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia.
MB
Źródło zdjęcia: Liczenie głosów po wyborach. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka