BGK podsumował swoją działalność w 2022 roku. Dzięki zaangażowaniu banku do polskiej gospodarki trafiło blisko 335 mld zł. Na tę kwotę składa się finansowanie własne i zlecone oraz zmobilizowany kapitał prywatny. Wszystko to pomimo trudnej sytuacji geopolitycznej związanej z wojną na Ukrainie.
Pomoc gospodarce dotkniętej ekonomicznymi skutkami wojny w Ukrainie, zaangażowanie społeczne, realizacja programów wpływających na zrównoważony rozwój kraju – w 2022 roku Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK), czyli polski bank rozwoju realizował strategię biznesową i aktywnie odpowiadał na strategiczne wyzwania.
– Jesteśmy jedynym w Polsce bankiem rozwoju, naszą misją jest wspieranie zrównoważonego rozwoju społeczno-gospodarczego kraju. Realizujemy ją poprzez naszą strategię biznesową i model biznesowy, który jest naszym sposobem interakcji z rynkiem i odpowiadania na jego potrzeby. W 2022 roku poprzez realizację naszej strategii przyczyniliśmy się do osiągania większości Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. 84 proc. kwoty wsparcia gospodarki wygenerowanego w minionym roku przez nasze finansowania wspomogło realizację 11 z 17 Celów ONZ – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK.
Wsparcie polskich przedsiębiorców
Wsparcie przedsiębiorców to jeden z filarów działalności BGK. Dla przedsiębiorców miniony rok był szczególnie trudny, ponieważ musieli się oni mierzyć z ekonomicznymi skutkami wojny oraz pandemii koronawirusa. Bank Gospodarstwa Krajowego wygenerował wsparcie dla polskich przedsiębiorców w wysokości ponad 84 miliardów złotych. BGK zapewniał zarówno finansowanie płynnościowe, jak i finansowanie inwestycji i rozwoju.
BGK jest również zaangażowany w finansowanie transformacji energetycznej, przede wszystkim wspieranie inwestycji w odnawialne źródła energii i nowoczesne ciepłownictwo. Polski bank rozwoju udzielał kredytów spółkom energetycznym, które przeznaczone były na projekty związane z elektrowniami wiatrowymi, fotowoltaiką czy rozwojem technologii wodorowych. Dzięki takiemu finansowaniu z BGK, w Kazimierzu Biskupim powstały farmy wiatrowe o łącznej mocy 17,5 MW.
Wsparcie nie tylko w kraju
Od pierwszych dni rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Bank Gospodarstwa Krajowego angażował się w pomoc dotkniętemu wojną narodowi. We współpracy z operatorem systemu BLIK oraz Narodowym Bankiem Ukrainy, BGK uruchomił specjalny rachunek, na który z własnych środków przekazał 30 mln zł na niezbędne wydatki humanitarne i wojskowe.
Rachunek jest otwarty dla wszystkich i wciąż można na niego wpłacać pieniądze. Pracownicy banku aktywnie angażowali się w pomoc wolontariacką, m.in. wspierając uchodźców w warszawskim punkcie recepcyjnym na hali Torwar. BGK był również pomysłodawcą programu VDOMA, mającego na celu pomaganie w znalezieniu pracy w Polsce osobom, które w wyniku działań wojennych musiały opuścić swój dom.
Inne tematy w dziale Gospodarka