Prof.  Jan Talar, fot. screenshot/YouTube
Prof. Jan Talar, fot. screenshot/YouTube

Znany medyk ukarany przez Naczelny Sąd Lekarski. Wszystko przez szokujący wywiad

Redakcja Redakcja Służba zdrowia Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
Prof. Jan Talar został ukarany przez Naczelny Sąd Lekarski zawieszeniem na rok prawa wykonywania zawodu. Powodem jest wywiad, w którym przedstawił swoje poglądy na temat stwierdzenia śmierci mózgu. W ocenie sądu wprowadził w błąd opinię publiczną i podważył zaufanie do zawodu lekarza.

Definicja śmierci mózgowej

Prof. nauk med. Jan Talar jest specjalistą od rehabilitacji, znanym z osiągnięć w wybudzaniu pacjentów ze śpiączki. Od lat znany jest również z krytykowania obowiązujących w medycynie zasad orzekania o śmierci mózgowej. Zgodnie z obowiązującą definicją śmierć mózgu oznacza śmierć człowieka jako całości z nieodwracalnym ustaniem funkcji mózgu. Inaczej mówiąc, to stan, w którym mózg traci ostatecznie i nieodwracalnie swoje funkcje. Obecnie przyjęta w Polsce definicja śmierci jako śmierci całego mózgu obowiązuje od 2007 roku. Rozpoznanie śmierci mózgu pozwala na zaprzestanie dalszego, niecelowego leczenia oraz na pobranie ze zwłok narządów do celów transplantacyjnych. W Polsce definicję śmierci mózgu wprowadzono 1 lipca 1984 roku. Definicję modyfikowano  w 1994 i 1996 roku, a obecnie obowiązujące wytyczne zostały zamieszczone 4 grudnia 2019 roku w obwieszczeniu „W sprawie kryteriów i sposobu stwierdzenia trwałego nieodwracalnego ustania czynności mózgu”. W lutym 2017 roku Sejm uchwalił nowelizację Ustawy o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów oraz Ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty.


Prof. Jan Talar zawieszony w prawie wykonywania zawodu

Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej w Bydgoszczy zarzucił prof. Janowi Talarowi to, że w wywiadzie z 2020 r. dla portalu Radia Maryja przedstawiając swoje poglądy na temat stwierdzenia śmierci mózgu wprowadził w błąd opinię publiczną, podważył zaufanie do zawodu lekarza i naruszył jego godność, co stanowi naruszenie Kodeksu Etyki Lekarskiej. Podczas tego wywiadu lekarz, odnosząc się publicznie do obowiązujących kryteriów i sposobów stwierdzenia śmierci mózgu, miał je podważać m.in. przy użyciu słów „śmierć mózgu nie istnieje". W listopadzie ub. roku Okręgowy Sąd Lekarski w Bydgoszczy uznał prof. Talara za winnego zarzucanych mu czynów i wymierzył karę nagany. Od tego orzeczenia odwołały się obie strony. Dlatego sprawą zajął się Naczelny Sąd Lekarski w Warszawie, który zmienił zaskarżone orzeczenie sądu I instancji i wymierzył lekarzowi karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok.

Prawo wykonywania zawodu lekarza jest dokumentem państwowym. Uzyskuje się je po spełnieniu określonych wymogów  zawartych i pozwala ono na wykonywania zawodu lekarza i udzielanie świadczeń medycznych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Według Kodeksu Etyki Lekarskiej naruszeniem godności zawodu jest każde postępowanie lekarza, które podważa zaufanie do zawodu. Większość spraw z tego tytułu przeciwko lekarzom toczy się w związku z nieprawidłowym udzielaniem przez nich świadczeń zdrowotnych oraz głoszenie poglądów sprzecznych z aktualną wiedzą medyczną, np. dotyczącą szczepień, co szczególnie było widoczne w czasie pandemii SARS-CoV-2.

Decyzja lekarza po wyroku sądu

Nagrania z rozprawy i ogłoszenia orzeczenia zamieściły na portalach społecznościowych osoby popierające lekarza. Między innymi znana z antyszczepionkowych poglądów Justyna Socha. 

Prof. Jerzy Kruszewski, przewodniczący składu orzekającego, w ustnym uzasadnieniu wskazał , że poglądy, które prezentuje prof. Talar od wielu lat, mimo wielu spraw, które toczyły się w sprawie jego wypowiedzi, właściwie się nie zmieniają. - A więc upomnienia nie odniosły żadnego skutku i dzisiejsza rozprawa w zasadzie nie wniosła jakichś nowych elementów, nowej argumentacji, która by mogła przekonać nas, że pan prof. Talar wyciąga jakieś wnioski z tego, co się wokół sprawy dzieje. Nie ulega wątpliwości, że to co twierdzi, jest sprzeczne z obecną wiedzą medyczną, która, jak wiadomo, ciągle się zmienia - mówił prof. Kruszewski.

Od prawomocnych orzeczeń NSL przysługuje kasacja do Sądu Najwyższego, którą można złożyć po uzyskaniu pisemnego uzasadnienia orzeczenia. Na razie jednak na razie prof. Jan Talar zdecydował się zawiesić swoją działalność. Centrum Neurorehabilitacji, którym kierował ma jednak funkcjonować bez zmian.

Tomasz Wypych

(Zdjęcie: Prof. Jan Talar, fot. screenshot/YouTube)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo