W najnowszym projekcie tzw. ustawy deregulacyjnej pojawić się mają zmiany w Prawie o ruchu drogowym, które ucieszą wielu właścicieli aut. Chodzi o rozszerzenie możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdów - informuje "Rzeczpospolita".
Zmiany w przepisach o wyrejestrowywaniu pojazdów
Właściciele aut osobowych i przyczep będą mogli czasowo wyrejestrować pojazd nawet na 48 miesięcy i nie tylko z powodu jego skomplikowanej naprawy.
Sprawy te reguluje art. 78a kodeksu drogowego Pojazd mechaniczny może zostać wyrejestrowany w Polsce jedynie z ważnego powodu. Zaliczamy do nich kradzież, trwałą utratę (np. w wyniku pożaru), czy zezłomowanie samochodu w stacji demontażu działającej zgodnie z zezwoleniem wydanym przez marszałka województwa.
Od 31 stycznia 2022 r. na podstawie art. 78a ust. 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym, czasowo można wyrejestrować z ruchu poważnie uszkodzone samochody osobowe, których naprawa jest czasochłonna na okres od 3 do 12 miesięcy. Nie można przedłużyć tego terminu. Natomiast kolejne tymczasowe wycofanie pojazdu z obiegu jest możliwe dopiero po upływie 3 lat.
Po zmianach w ustawie zniknie katalog pojazdów, w przypadku których takie wyrejestrowanie jest możliwe. Pojazd będzie można czasowo wycofać z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Czas ten można będzie przedłużyć maksymalnie do 48 miesięcy.
Te propozycje pozwolą zaoszczędzić na kosztach obowiązkowego ubezpieczenia OC m.in. osobom, które przez znaczną część roku przebywają zagranicą lub korzystają z określonych pojazdów (np. kamperów, przyczep kempingowych) tylko w okresie wakacyjnym. Po wyrejestrowaniu pojazdu w wydziale komunikacji możemy bowiem otrzymać zwrot części składki OC.
Kierowcy się ucieszą, ubezpieczyciele mniej
– Taka zmiana z pewnością ucieszy kierowców, którzy dziś pozbawieni są możliwości czasowego wyrejestrowania auta. Mamy przecież pojazdy zabytkowe, sportowe, typowo wakacyjne, które są w ruchu jedynie przez kilka miesięcy w roku. Ich właściciele zapłacą ubezpieczenie za czas faktycznego korzystania z pojazdów, a to odbije się pozytywnie na ich kieszeni– mówi Mikołaj Krupiński, rzecznik Instytutu Transportu Samochodowego w rozmowie z "Rz".
Ubezpieczyciele uważają, że to nie do końca dobry pomysł, ponieważ zdarzają się szkody z pojazdami wycofanymi z ruchu, mimo że są to pojazdy, które teoretycznie powinny być zabezpieczone. Do zdarzenia może dojść na parkingu, albo gdy pojazd zostanie zabrany przez przez osobę nieuprawnioną.
– Proponowane rozwiązanie może więc negatywnie wpłynąć na gospodarkę finansową zakładów ubezpieczeń oraz zwiększy koszty obsługi ubezpieczeń komunikacyjnych, co przełoży się na wysokość składki za ubezpieczenie opłacanej przez wszystkich kierowców. – twierdzi Monika Chłopik, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń.
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił z wnioskiem do Ministra Infrastruktury i Budownictw, aby również rolnicy mieli możliwość czasowego wyrejestrowania pojazdu, takiego jak ciągniki lub przyczepy.
Kiedy można wyrejestrować czasowo samochód?
Wyrejestrować pojazd mechaniczny, w tym samochód osobowy lub motocykl może tylko jego właściciel, lub wszyscy współwłaściciele.
Do tej pory czasowo można wyrejestrować samochód osobowy, jeśli poważnie uszkodzone są najważniejsze elementy konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy (np. w wyniku wypadku drogowego). Podobnie, gdy w wyniku uszkodzeń auto stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. W tym czasie właściciel powinien przeprowadzić naprawę pojazdu. Oprócz tego, tymczasowo można również wycofać z obiegu: samochody ciężarowe i przyczepy, których waga przekracza 3,5 t, autobusy, ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne.
Zgodnie z ustawą, urząd ma 30 dni na wyrejestrowanie samochodu od momentu złożenia kompletu dokumentów. W wyjątkowych sytuacjach termin ten może zostać wydłużony do dwóch miesięcy. W przypadku odrzucenia wniosku, możesz odwołać się od decyzji w ciągu 14 dni od momentu jej wydania.
Ponowna rejestracja tego samego pojazdu jest możliwa tylko w kilku przypadkach. Przepisy prawa dopuszczają ją wyłącznie, kiedy pojazd: jest ciągnikiem albo przyczepą rolniczą, został odzyskany po kradzieży, jest zabytkowy, ma co najmniej 25 lat i rzeczoznawca samochodowy uznał go za unikatowy, ma co najmniej 25 lat i jest ważny ze względów historycznych (np. należał do prezydenta, brał udział w jakimś epokowym wydarzeniu), został wywieziony z kraju lub sprzedany za granicą.
ja
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Polityka