1 lipca 2023 r. abp Victor Manuel Fernández, ordynariusz La Platy w Argentynie, został mianowany przez papieża Franciszka prefektem Dykasterii Nauki Wiary. Ta nominacja wzbudziła wiele kontrowersji. Fernández jest bowiem uważany za postępowca i reformatora.
Arcybiskup zrobi to "po swojemu"
Jedna z jego książek to "Sztuka całowania", zawierająca poezje miłosne i rysunki erotyczne. Napisał ją jako ksiądz w połowie lat 90.
- To nie był podręcznik teologii, to była próba duszpasterska, której nigdy nie będę żałował - tłumaczył się Fernández.
Argentyński arcybiskup powiedział, że napisał książkę z troski o młodych ludzi, którzy mieli trudności z wyjaśnieniem swoim rówieśnikom, dlaczego należy unikać seksu przedmałżeńskiego. Dodał, że pocałunek jest "przykładem jednego z tych przejawów uczuć, które mogą mieć miejsce bez potrzeby uprawiania seksu".
W swoim pierwszym wywiadzie od czasu mianowania go nowym prefektem Dykasterii Nauki Wiary, Fernández mówił o nadużyciach duchownych, niemieckiej drodze synodalnej, błogosławieństwach dla osób tej samej płci i o tym, jak planuje podejść do swojej nowej roli.
Redakcja InfoVaticana zapytała Fernándeza o to, co powiedziałby osobom, które sprzeciwiają się jego nominacji z obawy, że mógłby pełnić rolę daleką od tego, czym powinien być prefekt dykasterii.
Fernández odpowiedział: - Czy nie wydaje się wam dobre, że od pewnego czasu w historii to stanowisko zajmuje Latynos, który był proboszczem na peryferiach, który dorastał w małym miasteczku na wsi, z wrażliwością bliską bólowi odrzuconych ze społeczeństwa, z historią życia bardzo różną od historii Europejczyka czy Amerykanina, ale który jednocześnie jest doktorem teologii? - odpowiedział. - Po raz kolejny mówię im, że będę uczyć się z historii, będę szanować procesy, będę prowadzić dialog, ale zrobię to "po swojemu" - zaznaczył.
- Biorąc pod uwagę wezwanie papieża do synodalności, najpierw będę musiał trochę posłuchać, zanim podejmę jakiekolwiek decyzje, ale z pewnością są rozważania z listu, który papież mi wysłał, które będziemy musieli w jakiś sposób zastosować - powiedział Fernández w wywiadzie dla hiszpańskiej katolickiej strony internetowej InfoVaticana opublikowanym 5 lipca.
Postępowanie w przypadku nadużyć seksualnych
W liście do nowego prefekta papież zaznacza, iż pierwszą misją tej dykasterii pozostaje zawsze strzeżenie wiary, aby mogła ona być wyrażana w sposób, który służy ewangelizacji. Prosi, by pamiętał o hierarchii prawd wiary w celu zajmowania się w pierwszej kolejności tym, co rzeczywiście zajmuje centralne miejsce w katolickiej doktrynie. Zachęca do promowania rozwoju ludzkiej myśli dążącej do zrozumienia Boga, Kościoła i świata w zawierzeniu Duchowi Świętemu, harmonizującemu te wysiłki w miłości. W ten sposób, jak zaznacza Papież, najlepiej zachowa się prawdziwą wiarę.
Fernández powiedział, że kiedy papież Franciszek po raz pierwszy zaproponował mu stanowisko prefekta, odrzucił tę propozycję, ponieważ nie czuł się kanonistą. Dodał, że poczuł się "pewniej", gdy papież Franciszek powiedział mu, że "chce, aby prefekt przekazał to zadanie Sekcji Dyscyplinarnej" i poprosił argentyńskiego arcybiskupa, aby poświęcił swoje osobiste zaangażowanie teologii i przekazywaniu wiary.
BishopAccountability.org, grupa zajmująca się śledzeniem nadużyć seksualnych w Kościele katolickim, wyraziła poważne obawy co do nominacji Fernándeza przez papieża ze względu na jego "niedawne postępowanie w sprawie nadużyć seksualnych duchowieństwa w jego rodzinnej archidiecezji La Plata".
- Jest to skomplikowane, ponieważ w zasadzie trzeba wierzyć tym, którzy przedstawiają oskarżenia o molestowanie dzieci, trzeba im wierzyć, a z drugiej strony nie można potępić księdza bez należytego procesu, który wymaga czasu. A w międzyczasie pojawiają się wszystkie roszczenia, na które trzeba odpowiedzieć, mówiąc jak najmniej, aby nie przeszkadzać. W tamtym czasie dałem się prowadzić kanonistom i uczyłem się, ale z ogromnym cierpieniem z obawy przed niesprawiedliwością wobec jednego lub drugiego - powiedział.
Błogosławieństwa dla osób tej samej płci
W odpowiedzi na pytanie, czy zgadza się z deklaracją Dykasterii Nauki Wiary z 2021 r., że Kościół nie może błogosławić związków osób tej samej płci, Fernández powiedział, że jeśli błogosławieństwo może być udzielone w sposób "nie powodujący zamieszania", będzie musiało zostać "przeanalizowane".
- Słuchaj, tak jak zdecydowanie sprzeciwiam się aborcji... rozumiem również, że" małżeństwo "w ścisłym tego słowa znaczeniu jest tylko jedną rzeczą: stabilnym związkiem dwóch istot tak różnych jak mężczyzna i kobieta, którzy w tej różnicy są w stanie zrodzić nowe życie - powiedział.
- Nie ma nic, co można by z tym porównać, a używanie tej nazwy do wyrażenia czegoś innego nie jest ani dobre, ani właściwe - powiedział. - Jednocześnie uważam, że musimy unikać gestów lub działań, które mogłyby wyrażać coś innego. Dlatego uważam, że największą ostrożność należy zachować, unikając rytuałów lub błogosławieństw, które mogłyby podsycać to zamieszanie.
- Teraz, jeśli błogosławieństwo zostanie udzielone w taki sposób, że nie spowoduje tego zamieszania, będzie musiało zostać przeanalizowane i potwierdzone - dodał.
Coraz bardziej przychylne błogosławieństwom dla katolickich par gejowskich są m.in. Kościoły w Belgii i Niemczech. Konferencja Episkopatu Niemiec wspólnie ze świeckim Głównym Komitetem Niemieckich Katolików kilka dni temu ogłosiły powołanie grupy roboczej, która ma opracować wskazówki dla takich błogosławieństw.
Kim jest Victor Manuel Fernández?
Mianowany na nowego prefekta jednej z najważniejszych watykańskich dykasterii abp Fernández urodził się w 1962 r. w Alcira Gigenie w Argentynie. Święcenia przyjął w wieku 24 lat w diecezji Villa de la Concepción del Río Cuarto. Jest autorem ponad 300 publikacji naukowych odznaczających się solidnymi podstawami biblijnymi. Ich częsty temat to kwestie dialogu między teologią a kulturą, misji ewangelizacyjnej, duchowości czy problemów społecznych.
Licencjat kościelny uzyskał na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, a doktorat z teologii obronił w Buenos Aires. Założył Instytut Formacji Świeckich oraz Centrum Formacji Nauczycieli Jezusa Dobrego Pasterza w Río Cuarto, gdzie w latach 90. XX w. był proboszczem. Pełnił również funkcję dziekana wydziału teologii (2008-2009 r.) oraz rektora (2009-2018 r.) na Papieskim Uniwersytecie Katolickim w Argentynie.
Z Jorge Mario Bergoglio znają się 30 lat. W 2013 r. jako papież Franciszek mianował go arcybiskupem. Archidiecezję La Platy przejął w 2018 r. Był członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury oraz konsultorem w Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej. Na czele dykasterii, w przeszłości zwanej Kongregacją Świętej Inkwizycji, zastąpi (od połowy września) kard. Luisa Ladarię Ferrera, który przeszedł na emeryturę. Obejmie on nowe obowiązki w połowie września 2023 r.
ja
(Zdjęcie: Papież mianował nowego prefekta Dykasterii ds. Nauki Wiary, fot. Vatican News)
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo