CKE o maturach 2023. Królowa nauk poszła najgorzej

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 27
Poznaliśmy wyniki matur pisanych przez uczniów w 2023 roku. Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, który egzamin poszedł maturzystom najlepiej, a z którym były największe problemy. Zaskoczenia nie było - najwięcej osób nie zdało matematyki.

CKE o maturach. Najgorzej poszła matematyka

Żeby zdać maturę, trzeba uzyskać z przedmiotów obowiązkowych co najmniej 30 proc. punktów możliwych do zdobycia z każdego przedmiotu podstawowego.

Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego zdało 97 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, egzamin z matematyki – 88 proc. absolwentów, a z języka angielskiego, najczęściej wybieranego na maturze – 97 proc. – podała Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Średni wynik uzyskany przez maturzystów z liceów z egzaminu pisemnego z języka polskiego na obowiązkowym poziomie podstawowym to 66 proc. możliwych do uzyskania punktów. Z matematyki na obowiązkowym poziomie podstawowym zdawalność to 71 proc., a z języka angielskiego – 85 proc.


Licealiści zdali śpiewająco. Gorzej w szkołach branżowych

Ogółem maturę zdało 84,4 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 11,3 proc. abiturientów, którzy nie zdali tylko jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu – poinformował szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Jak powiedział szef CKE Marcin Smolik na konferencji prasowej w MEiN, spośród tegorocznych absolwentów liceów maturę zdało 91,1 proc., a prawo do poprawki ma 6,4 proc.

Z tegorocznych absolwentów techników, szkół artystycznych i szkół branżowych II stopnia maturę zdało 74,6 proc., a do poprawki jest 18,4 proc. testów. 


Nowa i stara matura. Zmiany w systemie edukacji

Tegoroczna matura była wyjątkowa z wielu powodów. Pierwszy raz od 3 lat nie była pisana w tzw. reżimie sanitarnym, co w poprzednich latach było związane z pandemią koronawirusa. W praktyce na matury wrócił egzamin ustny.

Po raz pierwszy pojawiła się także "nowa formuła" egzaminu, która zastępować będzie poprzedni model matury z 2015 roku. Nowy model egzaminu dojrzałości jest skierowany do osób, które ukończyły już 4-letnie liceum. Przypomnijmy, że przed likwidacją gimnazjów licea były -3-letnie. W związku z tym uczniowie pisali 2 rodzaje egzaminów.

"Starą maturę" pisali głównie uczniowie 5-letnich techników i szkół zawodowych.

MB


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj27 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (27)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo