fot. Canva
fot. Canva

RPP przed ważną decyzją. Analitycy podali termin obniżki stóp procentowych

Redakcja Redakcja Pieniądze Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
W środę rozpoczyna się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które kończy się w czwartek. RPP ostatni raz zmieniła stopy procentowe na początku września 2022 r. Od tego momentu pozostają one niezmienione. Analitycy szacują, że obniżka nastąpi jeszcze w tym roku.

Inwestorzy liczą na zmianę retoryki NBP

Zdaniem ekonomistów, RPP nie zmieni latem stóp procentowych – publikowane przez banki codzienne raporty pokazują, że prognozują oni utrzymanie głównej stopy NBP, stopy referencyjnej, na obecnym poziomie 6,75 proc. Takie oczekiwania widać w publikacjach ekonomistów Banku Pekao czy Alior Banku.

Ale jak wskazują ekonomiści PKO BP z Biura Strategii Rynkowych, inwestorzy liczą na zmianę retoryki NBP.

„Wyceny papierów wzmacniają oczekiwania na publikację założeń do lipcowej projekcji inflacji NBP, a także wystąpienie prezesa NBP A. Glapińskiego po decyzji RPP. Słabsze oczekiwania w biznesie, podobnie jak wyraźnie niższa od oczekiwań inflacja, mogą skłonić bank centralny do dalszego łagodzenia swojej retoryki, co zresztą zauważyć można było w ostatnich wypowiedziach przedstawicieli Rady” – czytamy w raporcie Biura Strategii Rynkowych PKO BP.


Soboń: RPP ma swój plan. Jeszcze nie czas

Wiceminister finansów Artur Soboń pytany w PR24, czy nadszedł czas na obniżenie stóp procentowych przez RPP i czy na lipcowym posiedzeniu może to nastąpić, studzi oczekiwania.

- Nie spodziewam się, aby to był ten czas, (...) żeby to było to posiedzenie Rady. Rada ma tutaj swój plan - powiedział Soboń. Zastrzegł, że jest to "kompetencja banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej".

- Mamy hamującą inflację, hamują czynniki, które tę presję inflacyjną powodowały. I będziemy mieli kolejne odczyty, które będą pokazywały niższy poziom inflacji, tak aby jeszcze w tym roku była ona jednocyfrowa. Czy to jest moment do obniżki stóp? O tym będzie decydować Rada. Nie sądzę, żeby na tym posiedzeniu - powiedział.

Dopytywany, czy spodziewa się raczej utrzymania stóp na dotychczasowym poziome, odparł: "Nie spodziewam się tutaj żadnych ruchów".

Obniżka stóp procentowych jeszcze w tym roku?

Analitycy państwowego Banku Gospodarstwa Krajowego spodziewają się jednak, że w listopadzie br. dojdzie do pierwszej obniżki stóp procentowych w Polsce. Takie prognozy przedstawili w najnowszym kwartalnym raporcie makroekonomicznym BGK.

"Spadki CPI otwierają drogę do redukcji stóp procentowych. Zakładamy pierwsze cięcie o 50 pb. w listopadzie bieżącego roku oraz kolejne obniżki (łącznie o 150 pb.) w przyszłym roku" - czytamy. Z ich prognoz wynika zatem, że na koniec 2024 roku stopa referencyjna będzie na poziomie 4,75 proc.

Według analityków z BGK,RPP czeka na dwie informacje redukujące ryzyka scenariusza dezinflacyjnego. "Pierwszą jest sytuacja na rynku żywności w lecie bieżącego roku, a drugą pozostaje sytuacja na rynku surowców energetycznych przed zimą 2023/2024. Pozwolą one ograniczyć niepewność dotyczącą znacznej części koszyka inflacyjnego w kolejnych kwartałach" - wskazali eksperci. "O ile nie dojdzie do ponownych zaburzeń, np. w wyniku nawrotu fali obaw przed kryzysem energetycznym, Rada będzie mieć otwartą przestrzeń do redukcji stóp procentowych" - podkreślili analitycy.


Również ekonomiści PKO BP napisali, że warunki do pierwszej obniżki stóp procentowych stawiane przez prezesa Narodowego Banku Polskiego i jednocześnie przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego zostaną spełnione w listopadzie. "Inflacja jest już o 6,9 punktu procentowego niższa niż w lutowym szczycie, co zapewne zostanie pozytywnie odebrane przez RPP. Naszym zdaniem inflacja CPI będzie się w kolejnych miesiącach nadal obniżać, a jednocyfrowa może być na przełomie 3q/4q23" - czytamy w analizie.

Z kolei w ocenie ekonomistów ING Banku Śląskiego do pierwszej obniżki stóp procentowych może dojść już we wrześniu.


Poprzednie, czerwcowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej było dziewiątym z rzędu, w którym RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa procentowa NBP, czyli referencyjna, wynosi nadal 6,75 proc., stopa depozytowa 6,25 proc., lombardowa 7,25 proc., dyskontowa weksli 6,85 proc., a redyskontowa weksli 6,80 proc.

RPP ostatni raz zmieniła stopy procentowe na początku września 2022 r.

ja

(Zdjęcie: Według ekonomistów RPP nie zmieni stóp procentowych, fot. Canva)

Czytaj także:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Gospodarka