Znacząco zwiększy się miesięczny limit dofinansowania do posiłków dla pracowników, od którego nie trzeba płacić do ZUS - informuje „Rzeczpospolita”. Na tym nie koniec wiadomości dla przedsiębiorców.
Nie od każdej kwoty płatnik nalicza i odprowadza należności do ZUS
Nowe zasady zapisano w projekcie nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Regulacje właśnie trafiły do uzgodnień.
Przypomnijmy, że podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz chorobowe i wypadkowe jest przychód.
Jednak nie od każdej kwoty płatnik nalicza i odprowadza należności do ZUS.
Z podstawy wymiaru składek wyłączona jest wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków
Z podstawy wymiaru składek wyłączona jest wartość finansowanych przez pracodawcę posiłków udostępnianych pracownikom do spożycia bez prawa do ekwiwalentu z tego tytułu - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 300 złotych.
Obecny limit zwolnienia obowiązuje od 1 marca 2022 roku.
Rząd chce go podwyższyć. Tym razem do kwoty 450 złotych. Dlaczego? Zmieniona w ubiegłym roku kwota wymaga urealnienia.
Ponadto projekt przewiduje, że oskładkowana nie będzie też wartość otrzymanych przez pracowników kuponów, talonów, bonów żywieniowych i kart przedpłaconych do kwoty 450 zł.
„Rzeczpospolita”: To ważna zmiana
„Rzeczpospolita” zauważa, że to ważna zmiana, gdyż ZUS różnie podchodził do tej kwestii.
Dotąd ZUS co do zasady uznawał, że kupony powinny być wyłączone z podstawy wymiaru składek, jeżeli umożliwiały zakup wszelkich towarów, zarówno spożywczych nieprzetworzonych, jaki np. przemysłowych, chemicznych, a także usług w sklepach lub sieciach handlowych.
Zdarzały się jednak odmienne interpretacje przepisów.
W nowym projekcie jasno wskazano, że chodzi o wartość kuponów, talonów, bonów żywieniowych i kart przedpłaconych, które uprawniają do nabycia wyłącznie posiłków lub przetworzonych produktów żywnościowych nadających się do bezpośredniego spożycia w placówkach gastronomicznych.
KW
Przedsiębiorcy mniej zapłacą do ZUS. Fot. Pixabay
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka