Premier Mateusz Morawiecki udziela wypowiedzi dla mediów w budynku "Europa" w Brukseli, fot. PAP/Radek Pietruszka
Premier Mateusz Morawiecki udziela wypowiedzi dla mediów w budynku "Europa" w Brukseli, fot. PAP/Radek Pietruszka

Szczyt w sprawie migracji. Scholz mówi, że plan Morawieckiego jest "niedopuszczalny"

Redakcja Redakcja UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 89
W Brukseli zakończył się w nocy z czwartku na piątek pierwszy dzień szczytu Rady Europejskiej. Mimo długich dyskusji unijnym przywódcom nie udało się uzgodnić wspólnego stanowiska w sprawie migracji. Blokują je Polska i Węgry.

Szczyt w Brukseli ws. imigrantów

Polska zjawiła się na szczycie unijnych przywódców w Brukseli z planem podważenia tzw. paktu migracyjnego, który de facto zakłada obowiązkową relokację migrantów - relacjonuje w czwartek brukselski portal Politico.

Polski premier powiedział, że jego "plan jest jasny": "nie" dla przymusowej relokacji imigrantów, "nie" dla naruszania prawa weta przez poszczególne państwa i "nie" dla naruszania zasady wolności, zasady podejmowania decyzji przez same państwa, "nie" dla kar nakładanych przez Brukselę na państwa".


Plan Morawieckiego: Europa Bezpiecznych Granic

Polska chce, aby w konkluzjach znalazły się zapisy, że unijna polityka migracyjna i azylowa powinna opierać się na suwerennym prawie państw członkowskich do kształtowania swojej polityki migracyjnej i decydowania kogo przyjmują na swoim terytorium.

Morawiecki zaproponował, aby decyzje o tym, jak najlepiej wspierać kraje dotknięte masowym napływem migrantów należały do państw członkowskich i ich obywateli. Zgodnie z polską propozycją, Rada Europejska miałaby potwierdzić, że relokacje i przesiedlenia będą odbywać się na zasadzie dobrowolności.

Propozycja zakłada też, że Rada Europejska podkreśli znaczenie działań zapobiegawczych w obszarze migracji, tak aby przepływy migracyjne przyczyniały się do rozwoju i dobrobytu Unii, nie wpływając negatywnie na porządek publiczny i bezpieczeństwo jej obywateli.

W myśl polskiej propozycji, Rada Europejska byłaby zobowiązana, zgodnie ze swoimi poprzednimi konkluzjami z grudnia 2016 r., czerwca 2018 r. i czerwca 2019 r., do powrotu do konsensusu w sprawie pakietu dotyczącego polityki migracyjnej i azylowej.

Węgry po stronie Polski, Niemcy przeciwko

Jak ujawnia Politico, Węgry wspierają stanowisko Polski. Natomiast kanclerz Niemiec Olaf Scholz miał określić polskie postulaty jako "niedopuszczalne".

Liczba osób próbujących wjechać do UE bez zezwolenia stale rośnie. Agencja straży granicznej i przybrzeżnej Frontex podała, że od stycznia do maja podjęto ponad 50 300 prób. To ponad dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku i najwięcej od 2017 roku. Jednak liczba migrantów przybywających do Europy jest mniejsza niż w Turcji, Libanie czy Jordanii. W tym samym czasie Polska przyjęła około miliona uchodźców z Ukrainy.

Rozmowy na szczycie w Brukseli mają być wznowione o 9.30.

ja

(Zdjęcie; Premier Mateusz Morawiecki udziela wypowiedzi dla mediów w budynku "Europa" w Brukseli, fot. Radek Pietruszka)


Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj89 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (89)

Inne tematy w dziale Polityka