(Duży awans polskiej gospodarki w rankingu konkurencyjności. Fot. Pixabay)
(Duży awans polskiej gospodarki w rankingu konkurencyjności. Fot. Pixabay)

Polska gospodarka ma się dobrze. Duży awans w rankingu

Redakcja Redakcja Ekonomia Obserwuj temat Obserwuj notkę 9
Polska awansowała o 7 pozycji w rankingu konkurencyjności Instytutu Rozwoju Zarządzania (Institute of Management Development, IMD) z Lozanny. Teraz zajęliśmy 43 miejsce wyraźnie odwracając spadkowy trend, jaki trwał od 2016 roku, w którym to byliśmy klasyfikowani na 33. pozycji. To ważne, bo ranking tworzą niezależni eksperci.

Duży awans polskiej gospodarki w rankingu konkurencyjności

Konstrukcja raportu opiera się na czterech filarach. Ocenie podlegają wyniki ekonomiczne, efektywność rządu, efektywność biznesu oraz infrastruktura. Każdy z nich dzieli się na 5 podkategorii, a w ich ramach brane są pod uwagę kryteria szczegółowe, których łącznie w całym rankingu jest 336. Obejmują one zarówno najważniejsze wskaźniki makroekonomiczne pozyskane z baz statystyk międzynarodowych, jak i ekspercką ocenę procesów oraz wydarzeń, które miały miejsce w 2022 r. 

Polska została najlepiej oceniona w podkategoriach „Zatrudnienie” (14. miejsce), „Ceny” (17.) oraz „Handel międzynarodowy” (21.). Takie wyniki mogą wskazywać, że – jak napisano w raporcie - płynnie amortyzowaliśmy napięcia związane rekonfiguracją globalnych łańcuchów dostaw, rosyjską agresją na Ukrainę, kryzysem energetycznym, ograniczeniami covidowymi, wykorzystując przy tym uczestnictwo w jednolitym rynku europejskim. Inaczej mówiąc: dawaliśmy sobie radę z brakiem dostaw towarów, produktów i usług z jednego miejsca, pozyskując je w innym miejscu albo sami rozpoczynając działalność w obszarach, w których wcześniej polska gospodarka nie była wyraźnie obecna. Najsłabiej wypadliśmy w ocenie legislacji gospodarczej (55. miejsce), bo prawo gospodarcze nadal jest w Polsce skomplikowane, otoczenia instytucjonalnego (miejsce 53.) oraz postaw i wartości (52.).


Największa poprawa w średniej stopie wzrostu siły roboczej

Największą poprawę zanotowaliśmy w pięcioletniej średniej stopie wzrostu siły roboczej, indeksie edukacji uniwersyteckiej według Times Higher Education (to ranking oceniający aktywność uczelni z całego świata w zakresie realizacji 17 celów zrównoważonego rozwoju, które odnoszą się do największych współczesnych wyzwań społecznych, gospodarczych i środowiskowych), a także przejrzystości polityk rządowych. Spadki zanotowaliśmy w bilans obrotów bieżących, inflacji konsumenckiej, stabilności kursów walutowych oraz deficytu budżetowego. 

Wśród największych atutów decydujących o dużej atrakcyjności Polski eksperci wskazali dynamikę gospodarki (56 proc.), wykwalifikowanych pracowników (55 proc.) oraz konkurencyjność kosztową (51 proc.). Koresponduje to ze zdolnością przyciągania do Polski bezpośrednich inwestycji zagranicznych, w 2022 r. było to około 29 mld USD, także tych o wysokim poziomie zaawansowania technologicznego (np. deklarowana inwestycja Intela w Miękini pod Wrocławiem). Ważne jest też to, że za czwarty w kolejności atut respondenci uznali otwarte i pozytywne postawy (47,5 proc. wskazań).

Jest szansa na utrzymanie trendu 

Na tle innych krajów Europy Środkowej Polska wypada stosunkowo dobrze. Wyżej klasyfikowane są Czechy (18. miejsce; awans o 8 pozycji r/r), a niżej Węgry (46. miejsce; spadek o 7 pozycji r/r) oraz Słowacja (54. miejsce; spadek o 4 pozycje r/r). Analiza wyników wskazuje, że wspólnym czynnikiem decydującym o gospodarczej atrakcyjności regionu wciąż pozostaje dobrze wykwalifikowany i zarazem relatywnie tańszy pracownik

Jest szansa na utrzymanie tego trendu, bo początek roku przyniósł widoczny wzrost inwestycji przedsiębiorstw. W I kwartale 2023 r. nakłady inwestycyjne w cenach stałych były o 7,2 proc. większe niż rok temu – to wzrost o 5,9 proc. szybszy niż w 2022 r. Firmy w szczególności zwiększają nakłady na środki transportu oraz maszyny i urządzenia. Inwestycje w tych kategoriach wzrosły o odpowiednio 15,1 proc. i 5,9 proc.

Tomasz Wypych

(Duży awans polskiej gospodarki w rankingu konkurencyjności. Fot. Pixabay)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj9 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (9)

Inne tematy w dziale Gospodarka