Najnowsze badanie Pracuj.pl wskazuje, że na rynku pracy kształtuje się nowy rodzaj pracownika. Polacy wymagają od swoich pracodawców wyższych standardów. Chcą się rozwijać, a jednocześnie zachowywać równowagę pomiędzy pracą a regeneracją.
Polacy chcą umów o pracę
Dane Eurostatu pokazują, że w 2022 roku w Unii Europejskiej w swoim głównym miejscu zatrudnienia tylko 7 proc. pracowników wykonywało pracę ponad normę, czyli 49 godzin tygodniowo lub więcej. Najczęściej dotyczyło to osób posiadających własną działalność oraz managerów. W Polsce według danych Statista ponad 60 proc. osób pracowało w stałych i powtarzalnych godzinach. Dane pokrywają się z wynikami badania Pracuj.pl, z którego wynika, że większość z nas (53 proc.) poświęca na pracę osiem godzin dziennie. Dziewięciogodzinny dzień pracy deklaruje 9 proc. respondentów, dziesięciogodzinny – 7 proc., a dłuższy - 5 proc. Polacy zapytani o to, jaki rodzaj umowy preferują odpowiadają, że umowę o pracę, najlepiej na czas nieokreślony. Odpowiedziało tak, aż 88,5 proc. z nas, z czego 24,5 proc. wskazało umowę o pracę na czas określony, a 64 proc. umowę o pracę na czas nieokreślony. Tylko 5,5 proc. osób akceptowało samozatrudnienie.
- Choć wydawać by się mogło, że więcej osób będzie zwolennikami samozatrudnienia, to w obecnych czasach na znaczeniu zyskuje stabilność i bezpieczeństwo, a to w rzeczywistości najlepiej zapewnia właśnie umowa o pracę. Daje ona pracownikowi stabilne zatrudnienie i chroni go np. przed nagłym zwolnieniem bez uzasadnionej przyczyny. Taki rodzaj kontraktu zapewnia osobie zatrudnionej szereg praw, takich jak minimalna płaca, konkretny czas pracy, urlopy, ubezpieczenie zdrowotne, ale także ochrona przed dyskryminacją i mobbingiem. Pracownik chroniony jest także przed nieuczciwymi praktykami ze strony pracodawcy - mówi Agata Roszkiewicz, ekspertka ds. wynagrodzeń i benefitów w Pracuj.pl.
Wśród wymienionych zalet pracy na podstawie umowy o pracę wymienia się konkretny czas na wykonywanie obowiązków. Jak wynika z danych, właśnie w ten sposób chcą funkcjonować polscy pracownicy. Najdłużej pracują w Polsce osoby w wieku 55-65 lat, pracę powyżej ośmiu godzin zadeklarowało 25 proc. z nich. Liczba badanych pracujących ponad osiem godzin dziennie najmniejsza jest wśród przedstawicieli pokolenia Y (25-34 lata) i wynosi 18 proc.
Nie tylko kasa. Liczy się coś więcej
Jednocześnie polski niezadowolony pracownik nie czeka długo, by rozpocząć poszukiwania nowego miejsca. Aż 40 proc. badanych deklaruje, że na przestrzeni ostatnich trzech lat zmienili pracę. Spośród tych badanych, którzy poszukują nowej pracy, głównym powodem pozostają zarobki (57 proc. odpowiedzi), bo chcemy utrzymywać swoje wynagrodzenie na możliwie wysokim poziomie. Powodem odejścia jest także brak możliwości rozwoju (26 proc. wskazań). Pracownicy bardzo wysoko stawiają swój komfort psychiczny, wyznaczając jasne granice, bo 54 proc. wskazuje, że odeszliby z pracy, gdyby w ich firmie wystąpiły przypadki mobbingu, a 51 proc. – gdyby praca miała zły wpływ na zdrowie psychiczne.
- Dziś liczy się więcej niż tylko wystarczająco wysokie wynagrodzenie. Badani pracownicy chcą pracować dla firm, które stawiają na pierwszym miejscu ich zdrowie i szczęście. 63 proc. respondentów naszego badania deklaruje, że utrzymuje w życiu odpowiedni balans pomiędzy zaangażowaniem w pracę a życiem osobistym i regeneracją, a 55 proc. deklaruje, że w ich otoczeniu – wśród znajomych i rodziny – coraz więcej osób zaczyna zwracać uwagę na kwestię tej równowagi. To bardzo pozytywny trend, który na nowo definiuje współczesne środowiska pracy - komentuje Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl.
Tomasz Wypych
zdjęcie ilustracyjne. fot. PAP/Albert Zawada
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo