Szef polskiego rządu wraz z ministrem obrony narodowej odwiedzili w niedzielę w Białymstoku 18. Białostocki Pułk Rozpoznawczy. Premier w swoim wystąpieniu powiedział, że ostatnie wydarzenia w Rosji pokazują, iż władze tego kraju są nieobliczalne. Dlatego jednym z priorytetowych działań rządu jest wzmocnienie polskiej armii.
Premier: Nigdy dosyć inwestowania w siły zbrojne
- Czas jest wyjątkowy, takich żołnierzy i dowódców, jak z 18. Pułku, potrzebujemy najbardziej. Wydarzenia w Rosji pokazują, że wszystko, co tam się dzieje charakteryzuje się wysokim stopniem nieobliczalności - nikt na świecie nie wie, jakie rzeczywiste powody kryją się za tym, co wczoraj zakończyło się późnym wieczorem pod Moskwą - marszem Grupy Wagnera, żołnierzy Prigożyna. Najbliższe dni i tygodnie to pokażą - mówił Mateusz Morawiecki.
Dodał, że wczoraj od rana przeprowadzał liczne rozmowy i konsultacje z naszymi sojusznikami z NATO i UE - Te rozmowy pokazały, że jesteśmy w pełnej i dobrej synchronizacji. Zarówno jeśli chodzi o analizę spływających dokumentów i jeśli chodzi o monitoring całej sytuacji i reakcję od strony komunikacyjnej i operacyjnej. Wszystko to zagrało tak jak miało zagrać - zapewnił premier.
Jego zdaniem Polska jest coraz bardziej bezpieczna w grupie najsilniejszego - jak zaznaczył - sojuszu militarnego w historii świata [NATO]. Dodał, że nigdy dosyć inwestowania w siły zbrojne. - Aby mieć silną armię trzeba mieć silne państwo i silne finanse publiczne. I zaczęliśmy od naprawy finansów publicznych i podziurawionego budżetu. I z tego budżetu przeznaczamy dzisiaj blisko cztery razy więcej środków niż w 2015 r. na uzbrojenie armii i jej wyposażenie oraz na wzrost liczebności armii (...) Rozbudowujemy armię dzięki naprawie finansów publicznych w bardzo wielu miejscach - powiedział Morawiecki.
Jak dodał, poprzez wzmocnienia polskiej armii rząd wytycza kierunek na umocnienie fundamentów bezpieczeństwa państwa. - Jest tutaj coraz bezpiecznej, coraz więcej jest armii na terenach wschodniej Polski, armii coraz lepiej uzbrojonej - podkreślił.
Wzmocnienie wschodniej części kraju
Politycy PiS wspominali, że rządy PO-PSL zakładały obronę Polski od linii Wisły. - Kiedy w 2015 r. do władzy przyszło Prawo i Sprawiedliwość, obóz Zjednoczonej Prawicy, zmieniliśmy zasadę obrony Rzeczypospolitej Polskiej: bronimy każdego skrawka polskiej ziemi - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak.
Przypomniał, że kiedy w roku 2018 r. na mocy jego decyzji została sformułowana 18 Dywizja Zmechanizowana, był wówczas mocno krytykowany przez opozycję za to, że błędem jest ustawianie wojska na wschodniej części naszego kraju.
- Ale my świadomie właśnie wzmacniamy wschodnią część naszego kraju, świadomie powołujemy do życia nowe jednostki, często na gruzach jednostek zlikwidowanych przez rząd koalicji PO-PSL - podkreślił Błaszczak. Dodał, że 18 Dywizja Zmechanizowana powstała na gruzach zlikwidowanej w 2011 r. 1 Warszawskiej Dywizja Zmechanizowana im. Tadeusza Kościuszki. - Przez osiem lat rządów koalicji PO-PSL zlikwidowano ponad 600 jednostek organizacyjnych Wojska Polskiego - dodał.
- Wojsko Polskie jest zobowiązane, żeby bronić każdego skrawka polskiej ziemi - podkreślał szef MON dziękując jednocześnie wszystkim, którzy zgłaszają się do służby w Wojsku Polskim.
Błaszczak zaznaczył, że w 18. Białostockim Pułku Rozpoznawczym służą żołnierze w formule Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej. Zwrócił także uwagę, że w województwie rozwija się również 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej. Ponadto na terenie woj. podlaskiego tworzona jest także 1 Dywizja Piechoty Legionów, powołując do życia nowe garnizony.
Błaszczak przypomniał też, że Wojsko Polskie wyposażane jest w nowoczesną broń i podkreślił, że są wzmacniane granice Polski, szczególnie wschodnie - z Białorusią i z Obwodem Królewieckim. - Zdajemy sobie sprawę z zagrożeń i odpowiadamy na te zagrożenia uprzedzając ataki, a przecież od dwóch lat mamy do czynienia z atakiem hybrydowym na polską granicę. Żołnierze Wojska Polskiego służą na granicy wzmacniając w tej sposób bezpieczeństwo naszej ojczyzny - zauważył minister.
ja
(Zdjęcie - Premier: rozbudowujemy armię dzięki naprawie finansów publicznych, fot. Twitter)
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo