Agencja ratingowa Fitch potwierdziła dotychczasowy rating Polski na poziomie A- odpowiednio dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej oraz w walucie krajowej. Perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym.
Agencja Fitch o szansach i ryzyku
Agencja Fitch w komunikacie prasowym wskazuje na zdywersyfikowaną gospodarkę, wspieraną przez dość solidne podstawy makroekonomiczne oraz niski poziom długu publicznego w porównaniu do krajów z podobnym ratingiem. Fitch prognozuje, że wzrost gospodarczy spadnie do 0,7% w 2023 roku z powodu spowolnienia popytu krajowego. Spadek inflacji oraz poprawa warunków zewnętrznych powinna jednak pozwolić na silniejszy wzrost w drugiej połowie roku.
Agencja jednocześnie podtrzymuje swoje prognozy relatywnie pozytywnego wzrostu średniookresowego (między 3-3,5%), dzięki połączeniu silnej dynamiki inwestycji, wysokiej produktywności i normalizacji trendów konsumpcyjnych wraz ze spadkiem inflacji.
Agencja oczekuje, że środki z UE (RRF) zostaną odblokowane do końca tego roku (po wyborach), ale wyraźnie rośnie ryzyko, że władze nie będą w stanie wykorzystać wszystkich środków, jeśli proces będzie się dalej opóźniał. Przedłużające się opóźnienia mogą zahamować wzrost w średnim terminie.
Agencja ocenia, że nadchodzące wybory w Polsce niosą ryzyko wzmocnienia presji fiskalnych. Fitch odnotowała plany zwiększenia świadczenia wychowawczego do 800 zł miesięcznie na dziecko od 2024 r. i wskazała na możliwość kolejnych rozwiązań wydatkowych.
Czynniki wpływające na rating
Wskazano, że czynniki, które mogą wpłynąć na podniesienie oceny ratingowej to w przypadku finansów publicznych konsolidacja fiskalna w średnim okresie, która poprowadzi do zdecydowanego obniżenia relacji długu do PKB oraz dowody na to, że perspektywy trwałego i wyższego wzrostu PKB prowadzą do szybszej konwergencji dochodów zbliżonych do krajów z oceną ratingową „A” poparte działaniami, które nie prowadzą do nierównowagi makroekonomicznej i zewnętrznej.
Z drugiej strony - jak napisano - obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku gwałtownego wzrostu długu publicznego spowodowanego niewystarczającym spadkiem deficytu lub wymagalnością udzielonych gwarancji. Rating może być również obniżony w przypadku znacznego pogorszenia sprawowania rządów, potencjalnie dalszego osłabienia stosunków z UE oraz utraty wiarygodności polityki makroekonomicznej i fiskalnej.
Są jeszcze lepsze oceny
Spośród trzech największych agencji ratingowych wiarygodność kredytową Polski najwyżej ocenia Moody's - na poziomie "A2".
Agencja S&P Global Ratings nie opublikowała w piątek nowego raportu w sprawie ratingu Polski, ale dokonała jego okresowego przeglądu. Ocena kredytowa Polski wg S&P pozostaje na poziomie "A-" z perspektywą stabilną.
Oceny kredytowe Polski Fitch i S&P są o jeden poziom niższe niż Moody's.
MP
(Ocena ratingowa Fitch. Fot. commons.wikimedia.org)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka