Brytyjski wywiad twierdzi, że Rosja niedawno wzmocniła ochronę bazy Floty Czarnomorskiej w okupowanym Sewastopolu i używa do jej ochrony delfinów butlonosych.
Rosja używa delfinów do obrony
Brytyjskie ministerstwo obrony podało w piątek, że chcąc wzmocnić bezpieczeństwo bazy marynarki wojennej na okupowanym Krymie Rosja zwiększyła wykorzystanie ssaków morskich, w tym delfinów butlonosych, które najprawdopodobniej mają powstrzymywać nurków ukraińskich.
Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od lata 2022 r. rosyjska marynarka wojenna zainwestowała w znaczne wzmocnienie bezpieczeństwa głównej bazy Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Obejmuje to co najmniej cztery warstwy sieci i wysięgników wzdłuż wejścia do portu, a w ostatnich tygodniach ochrona ta została najprawdopodobniej wzmocniona przez zwiększoną liczbę wyszkolonych ssaków morskich.
Na zamieszczonych zdjęciach pokazano, że niemal podwojony został obszar pływających zagród dla ssaków w porcie, w których najprawdopodobniej znajdują się delfiny butlonose. Na wodach arktycznych marynarka wojenna wykorzystuje również białuchy arktyczne i foki. Dodano, że Rosja wyszkoliła zwierzęta do szeregu misji, ale te trzymane w porcie w Sewastopolu są najprawdopodobniej przeznaczone do zwalczania nurków wroga.
Morskie ssaki w działaniach militarnych
Delfiny oraz białe wale i foki od dawna były trenowane pod kątem zadań militarnych. Zwierzęta wykorzystywane były zarówno przez Stany Zjednoczone, jak i ZSRR. Eksperymentalne programy treningowe prowadzono już w czasach zimnej wojny. Marynarka wojenna USA do dziś dysponuje ośrodkami szkoleniowymi w San Diego, w Kalifornii, w których morskie ssaki trenowane są pod kątem poszukiwania i oznaczania min oraz odzyskiwania zagubionych eksperymentalnych torped.
Rosjanie stworzyli w tym celu dwa takie ośrodki – jeden na Dalekiej Północy, drugi w Kozaczej Buhcie nieopodal Sewastopola. Ten drugi, po rozpadzie Związku Radzieckiego, przejęty został przez Ukrainę. Wtedy też program szkoleń delfinów do celów militarnych został wstrzymany. Wznowiono go dopiero w 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję.
SW
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Polityka