Na Titanie, komercyjnej łodzi podwodnej, która zaginęła w pobliżu wraku „Titanica”, po godzinie 13.00 czasu polskiego miał skończyć się tlen – wynika z obliczeń ekspertów. Tymczasem w okolice zdarzenia wciąż nadpływają nowoczesne jednostki ratownicze i personel medyczny – podaje CNN. Do akcji włączył się okręt podwodny brytyjskiej Marynarki Wojennej.
Brytyjski okręt podwodny będzie szukał Titana
Titan może przebywać nawet na głębokości 3,8 tys. metrów pod powierzchnią oceanu. Wrak „Titanica”, który chcieli obserwować „podwodni turyści”, znajduje się na głębokości 3800 metrów na dnie oceanu i ok. 600 km od kanadyjskiej wyspy Nowa Fundlandia.
Nowe, zaawansowane technologicznie statki i personel medyczny płynie na miejsce poszukiwań. To kulminacyjny moment akcji ratunkowej – przekazał mediom urzędnik Straży Przybrzeżnej.
Mowa o 10 dodatkowych statkach i kilku zdalnych łodziach podwodnych.
Po 14.00 CNN poinformowało, że w poszukiwaniach zaginionego okrętu podwodnego Titan pomogą okręt podwodny brytyjskiej marynarki wojennej i sprzęt brytyjskiej firmy pomogą w poszukiwaniach zaginionego okrętu podwodnego Titan. Informacji na ten temat udzielił rzecznik brytyjskiego rządu.
Akcją będzie kierował komandor porucznik Richard Kantharia który „dysponuje znaczną wiedzą na temat działań wojennych na łodziach podwodnych i operacji nurkowych” – dodał rzecznik.
Oficer był na wymianie z Marynarką Wojenną Stanów Zjednoczonych i został oddelegowany do zespołu poszukiwawczo-ratowniczego.
Ponadto brytyjski samolot C-17 przetransportuje „specjalistyczny sprzęt” dostarczony przez firmę Magellan, zajmującą się mapami głębinowymi, aby pomóc w akcjach poszukiwawczych i ratunkowych.
Na Titanie skończył się już tlen?
BBC - powołując się na wyliczenia ekspertów - podaje, że załodze „Titana” tlen skończył się około godz. 13.00 czasu polskiego.
– Wyliczenia dotyczące 96-godzinnego zapasu tlenu, o którym mówi się od czasu utraty kontaktu z łodzią, oparte są na zużyciu tlenu przez przeciętne osoby o średnim metabolizmie – powiedział „The Guardian” Glen Singleman, specjalista od medycyny ekstremalnej.
Ekspert podkreślił, że w sytuacji stresowej ludzie mogą - w zależności od osobowości - zużywać tlen szybciej lub wolniej.
Zaginięcie Titana. Nowy sprzęt poszukiwawczy na miejscu
Kontradmirał John Mauger w czwartek przekazał NBC, że misja ratownicza będzie kontynuowana – ze względu na „nowe możliwości” dotyczące sprzętu poszukiwawczego. Mowa o jednostce Magellan 725 ROV. ROV to zdalnie sterowane pojazdy wyposażone w kamery.
Mauger powiedział, pozwala to podjąć kolejne decyzje i ustalić priorytety. Kontradmirał przekazał, że wysoko kwalifikowany personel medyczny udaje się już na miejsce poszukiwań. W drodze jest również komora hiperbaryczna.
Również kanadyjski statek Horizon Arctic wysłał jednostkę, która dotarła do dna morskiego i rozpoczęła poszukiwania zaginionego okrętu.
Do poszukiwań zaginionej łodzi podwodnej dołączył również Victor 6000 - robot podwodny obsługiwany przez francuski instytut badań oceanicznych (IFREMER).
Robot może oświetlać i fotografować w czasie rzeczywistym obszar odpowiadający kortowi tenisowemu. Jednostką steruje dwóch operatorów ze statku, który znajduje się na obszarze poszukiwań.
Również francuski statek L'Atalante przygotowuje swój ROV do wejścia pod wodę.
"Titan powinien sam powrócić na powierzchnię"
Według Aarona Newmana, inwestora OceanGate, który odwiedził miejsce na statku w 2021 roku, Titan powinien powrócić na powierzchnię po 24 godzinach.
Newman powiedział, że Titan jest utrzymywany pod wodą przez balast – duże ciężary, które pomagają utrzymać stabilność statku . Łódź skonstruowano tak, by po 24 godzinach balast został automatycznie uwolniony, a łódź mogła wrócić na powierzchnię.
– Członkowie załogi zostali poinformowani, że mogą uwolnić balast, kołysząc statkiem lub użyć pompy pneumatycznej, aby uwolnić ciężarki – powiedział Newman. Przekazał, że jeśli wszystko inne zawiedzie, liny zabezpieczające balast powinny rozpaść po 24 godzinach i automatycznie wysłać Titana z powrotem na powierzchnię oceanu.
Co z tym padem do sterowania Titanem?
Były podwykonawca OceanGate, który pracował nad Titanem, powiedział, że choć kontroler gier do obsługi statku „może wydawać się mało zaawansowany technologicznie”, był zgodny z projektem. – OceanGate chciał wykorzystać jak najwięcej „gotowych” produktów, aby ograniczyć badania, a także koszty – powiedział Doug Virnig CNN.
KW
Źródło zdjęcia: Trwają poszukiwania Titana. Fot. PAP/EPA/PETTY OFFICER 3RD CLASS LOGAN KACZMAREK
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Rozmaitości