Osoby, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Wszystko dzięki dodatkowi aktywizacyjnemu, który wynosi 600 złotych. I może znacząco podnieść płacę. Informujemy, w jaki sposób uzyskać dodatek aktywizacyjny i komu to świadczenie przysługuje.
Dodatek aktywizacyjny. Warunki
Dodatek aktywizacyjny przeznaczony jest dla bezrobotnych, którzy nie siedzą z założonymi rękoma, ale intensywnie szukają pracy. Jakie warunki trzeba spełnić, aby go uzyskać?
Dodatek aktywizacyjny wypłacany jest z urzędu pracy. To dodatek do wynagrodzenia. Ma zmotywować osobę bezrobotną do kontynuowania aktywności zawodowej.
Ważne! Dodatek aktywizacyjny przysługuje osobom bezrobotnym, które posiadają prawo do zasiłku. Żeby go otrzymać trzeba samodzielnie podjąć pracę lub zatrudnić się na podstawie skierowania przez urząd pracy. Świadczenie można uzyskać nawet jeśli pracujemy w niepełnym wymiarze godzin. I otrzymujemy płacę poniżej wynagrodzenia minimalnego.
Dodatek aktywizacyjny - jakie trzeba spełnić warunki
Aby uzyskać prawo do zasiłku, wymagane dla dodatku aktywacyjnego, należy spełnić określone warunki.
Dodatek przysługuje osobom, które spełniły wszystkie poniższe warunki:
- straciły pracę;
- zarejestrowały się w urzędzie pracy;
- i przedstawiły odpowiednie dokumenty.
Dokumenty muszą potwierdzać, że przez co najmniej 365 dni w ciągu 18 miesięcy osoby te były zatrudnione i otrzymywały wynagrodzenie, które miało przynajmniej minimalną wartość.
Kto nie może starać się o dodatek aktywizacyjny
O dodatek nie mogą się o niego starać osoby, które podjęły zatrudnienie u pracodawcy, u którego już wcześniej miały jakieś stanowisko pracy lub wykonywały inną pracę zarobkową bezpośrednio przed rejestracją w urzędzie pracy.
Nie mogą się o niego także starać osoby, które przebywają na urlopie bezpłatnym oraz osoby, pracujące u pracodawcy zagranicznego.
Dodatku nie otrzymają także osoby, którym nie udało się zachować ciągłości zatrudnienia. Zatem jeśli między kolejnymi umowami o pracę wystąpiła przerwa obejmująca dzień roboczy, w trakcie której osoba nie zarejestrowała się w PUP, nie dostaniemy dodatku aktywizacyjnego.
Wniosek o dodatek aktywizacyjny - co powinno się w nim znaleźć
Jeśli przysługuje nam zasiłek dla bezrobotnych, wystarczy, że w urzędzie złożymy odpowiedni wniosek.
Powinny się w nim znaleźć:
- dane wnioskodawcy;
- dane pracodawcy;
- datę rozpoczęcia zatrudnienia;
- wysokość otrzymywanego zatrudnienia;
- umowę o pracę lub zaświadczenie od pracodawcy;
- deklarację o zobowiązaniu się do informowania urzędu o stanie swojego zatrudnienia.
We wniosku odnotowuje się również, czy osoba znalazła pracę samodzielnie, czy przez skierowanie z Powiatowego Urzędu Pracy.
KW
Osoby, które pobierają zasiłek dla bezrobotnych, mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Fot. PAP/Tomasz Waszczuk
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Gospodarka