W Polsce trzykrotnie zwiększyła się liczba zawodów medycznych

Redakcja Redakcja Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 11
Sejm przyjął projekt ustawy o niektórych zawodach medycznych. To bardzo ważny dokument, którego brakowało od lat. Reguluje status prawny, określa wiedzę, umiejętności i wymagania wobec przedstawicieli tych profesji, którzy zajmują się naszym zdrowiem.

Ustawa o niektórych zawodach medycznych

Zawody medyczne to tak zwane zawody regulowane i żeby je wykonywać trzeba m.in. posiadać odpowiednie uprawnienia, przez cały czas pracy dokształcać się, przestrzegać standardów pracy z pacjentem i spełniać wiele innych warunków. Zgodnie z prawem zawód medyczny to zawód wykonywany przez osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych i posiadającą fachowe kwalifikacje. Jak wynika z uzasadnienia projektu ustawy „wprowadza ona mechanizmy zapewniające dostęp do wykonywania zawodu medycznego tylko profesjonalistom, którzy posiadają określone przepisami prawa kwalifikacje.

Regulacje będą stanowiły gwarancję zatrudniania w systemie ochrony zdrowia wysoko wykwalifikowanej i kompetentnej kadry medycznej, fachowo i rzetelnie udzielającej świadczeń opieki zdrowotnej. Celem ustawy jest uregulowanie warunków i zasad wykonywania zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących doskonalenia zawodowego osób wykonujących zawód medyczny oraz odpowiedzialności zawodowej tych osób”. 


Zawody medyczne w Polsce

Do tej pory do zawodów medycznych zaliczano w Polsce lekarza, pielęgniarkę, położną, ratownika medycznego, farmaceutę, fizjoterapeutę i diagnostę laboratoryjnego. Teraz dodano 16 nowych profesji: asystentkę stomatologiczną, elektroradiologa, higienistkę stomatologiczną, instruktora terapii uzależnień, opiekuna medycznego, optometrystę, ortoptystkę, podiatrę, profilaktyka, protetyka słuchu, technika dentystycznego, technika farmaceutycznego, technika masażystę, technika ortopedę, technik sterylizacji medycznej i terapeutę zajęciowego.

Ustalenie tej listy nie było proste. Pierwszy projekt zawierał wykaz 17 profesji, ale zaprotestowali logopedzi, którzy chcieli własnej ustawy i powołanie samorządu. Dlatego w trakcie prac zostali wykreśleni z projektu. Nie ma również zawodu dietetyka, bo także w tym przypadku chcieli oni mieć osobny projekt i samorząd. Dodano jednak zapis, z którego wynika, że ustawa obejmuje również osoby „wykonujące czynności zawodowe w zakresie planowania diety, prowadzenia konsultacji dietetycznych oraz udzielania porad edukacyjnych w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia”. Chciano też wykreślić techników dentystycznych. Sejm nie poparł takiego rozwiązania, ale dodano instruktora terapii uzależnień. 


Rejestr osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego

Powstanie także nowy rejestr osób uprawnionych do wykonywania zawodu medycznego. Administratorem danych gromadzonych w tym rejestrze jest minister zdrowia. Rejestr pozwoli na bieżąco weryfikować i monitorować osoby posiadające uprawnienia do wykonywania medycznych profesji, da też możliwość uzyskania informacji o aktualnej liczbie osób wykonujących taki zawód, sposobie jego wykonywania i o potrzebach kadrowych w tych zawodach w poszczególnych rejonach kraju.

Osoby wykonujące zawód medyczny podlegają odpowiedzialności za naruszenie zasad etyki zawodowej i procedur oraz przepisów związanych z wykonywaniem zawodu. Jeśli naruszą zasady mogą stanąć przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej. 


Przypomnijmy, że też, że określenie „personel medyczny" nie jest tym samym, co „zawód medyczny", zawarte w ustawie o działalności leczniczej. Personel medyczny jest pojęciem znacznie szerszym i może obejmować np. osoby odpowiedzialne za prawidłowe działania urządzeń technicznych w szpitalu, czy salowe.

Tomasz Wypych

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj11 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (11)

Inne tematy w dziale Polityka