(Premier Mateusz Morawiecki podczas Forum Wizja Rozwoju. Fot. Twitter/@PremierRP)
(Premier Mateusz Morawiecki podczas Forum Wizja Rozwoju. Fot. Twitter/@PremierRP)

Morawiecki o inwestycjach w Polsce. "Dobrych bokserów poznaje się po tym, jak..."

Redakcja Redakcja PiS Obserwuj temat Obserwuj notkę 14
W Gdyni rozpoczęło się Forum Wizja Rozwoju. Wydarzenie zainaugurował premier Mateusz Morawiecki, który w trakcie przemówienia wychwalał działania rządu. – Wszystkie nasze działania, tarcza antykryzysowa, tarcza antyinflacyjna nie tylko osłoniły społeczeństwo przed wzrostem bezrobocia, ale także dały nam paliwo rozwojowe, by wejść w czwartą rewolucję przemysłową – stwierdził.

W Gdyni ruszyło VI Forum Wizja Rozwoju. Wzorem poprzednich edycji patronat honorowy objął premier RP Mateusz Morawiecki, który w tym roku otworzył obrady i weźmie udział w jego pracach.

Polityka gospodarcza PiS, jak walka bokserska 

Szef rządu podczas wystąpienia podkreślał wagę uodpornienia gospodarki na szoki, ale jednocześnie - zaznaczył - jak ważne jest realizowanie wspólnego celu, którym jest dbałość o sprawy społeczne oraz rozwój.

– Ostatnie wstrząsy, ostatnie ciosy można przyrównać do walk bokserskich. Bardzo dobrych bokserów poznaje się po tym jak wyprowadzają ciosy, ale jeszcze lepszych bokserów poznaje się po tym jak przyjmują ciosy. Polska gospodarka, polscy przedsiębiorcy, polscy pracownicy przyjęli te ciosy w bardzo umiejętny sposób – mówił premier.

Jak dodał po tych kilku trudnych latach "możemy pochwalić się najwyższym poziomem wzrostu gospodarczego wśród dużych gospodarek UE, jednym z najwyższych w Europie i jednym z najwyższych w OECD".


– Porównując ostatni kwartał 2019 roku, czyli ostatni sprzed pandemii, do pierwszego kwartału tego roku za który mamy pełne dane, polska gospodarka urosła o ponad 11 proc. – wskazał Morawiecki.

Polska gospodarka lepsza od czeskiej 

Premier przyrównał te dane do gospodarki Czech. – Gospodarka naszych południowych sąsiadów (...) zaliczyła w tym samym czasie ujemny wzrost skumulowany. Tu jest 11 proc., tu ujemny na poziomie -0,9 proc. – powiedział.

– To jest swego rodzaju świadectwo i dowód zarazem tego, że wszystkie nasze działania: tarcza antykryzysowa, tarcza antyinflacyjna nie tylko osłoniły społeczeństwo przed wzrostem bezrobocia, ale także dały nam paliwo rozwojowe – ocenił Morawiecki. 

"Ropa naftowa XXI wieku"

W piątek amerykański gigant z branży nowych technologii Intel poinformował o nowym projekcie, który tworzy w Polsce. Firma zainwestuje 4,6 mld dol. i zatrudni około 2 tys. osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników w okolicach Wrocławia. 

Premier w swoim przemówieniu również wspomniał o tej inwestycji. – Miałem przyjemność kilka dni temu otwierać w Polsce najważniejszą inwestycję zagraniczną - to inwestycja Intela. W pierwszej fazie ok. 20 mld zł. To inwestycja w mikroprocesory, półprzewodniki, układy scalone, które są ropą naftową XXI wieku - są tym podstawowym czynnikiem decydującym o jakości rozwoju gospodarczego – stwierdził szef rządu. 

"Polska może wejść w czwartą rewolucję przemysłową"

Premier w Gdyni podkreślił również, że należy koncentrować się na przyszłości, którą w jego ocenie jest rozwój naszego kraju w oparciu o innowacyjność i kreatywną gospodarkę. – Polska stoi dziś przed unikalną szansą wejścia w czwartą rewolucje przemysłową, która wokół nas już trwa. Nie tylko jako naśladowca, ale także jako podmiot, który sam też współdecyduje o swoich losach i który ma szanse rozwijać najnowsze techniki, najnowsze technologie, który ma szansę kreować rzeczywistość wokół nas. Tej szansy nie możemy tym razem zmarnować – podkreślił.

Morawiecki powiedział, że w ostatnich latach Polska przeszła ewolucję od "systemu analogowego do systemu cyfrowego", co ma odzwierciedlenie m.in. w ucyfrowieniu wielu usług publicznych. Zdaniem premiera, teraz czas na "najważniejszy skok w gospodarkę przyszłości", który w jego ocenie musi się odbyć przede wszystkim przy udziale przedsiębiorców. Do tego - jak dodał - potrzebna jest symbioza pomiędzy stroną rządową, a przedsiębiorcami.

Czwarta rewolucja przemysłowa to ogólna koncepcja odnosząca się do pojęcia rewolucji przemysłowej w związku ze współczesnym wzajemnym wykorzystywaniem automatyzacji, przetwarzania i wymiany danych a także technik wytwórczych. Nazywana "wiekiem zanikania bariery ludzie/maszyny", jest czwartą rewolucją po "wieku pary", "wieku elektryczności" oraz "wieku komputerów". Jej charakterystycznym wynalazkiem jest internet.

VI Forum Wizja Rozwoju

W poniedziałek i we wtorek w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni odbywa się jedno z najważniejszych wydarzeń konferencyjnych, w którym udział bierze 200 ekspertów, przedstawicieli świata biznesu i władz państwowych. Uczestnicy Forum w zaplanowanych 50 panelach dyskusyjnych poruszą kwestie z obszaru energetyki, e-gospodarki, innowacji, inwestycji oraz zdrowia czy obecności seniorów na rynku pracy.

W tym roku podczas gdyńskiego spotkania, paneliści omówią również zagadnienie dotyczące gospodarki morskiej, wpływu wojny w Ukrainie na gospodarkę w Polsce a także finansów, inwestycji i zdrowia. Głos w dyskusjach zabierze m.in. Tomasz Heryszek, prezes zarządu Węglokoks podczas panelu poświęconego "Skutkom agresji Rosji na polską gospodarkę” czy Marek Grzybowski, wiceprezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego, prof. Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, który wystąpi w panelu "Znaczenie portów morskich dla gospodarki”.

Nieodzowną częścią Forum Wizja Rozwoju są imprezy towarzyszące, w tym Kongres Srebrnej Gospodarki. W VI edycji tego wydarzenia poświęconego najstarszej części polskiego społeczeństwa udział weźmie m.in. Olga Ewa Semeniuk-Patkowska, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii, pełnomocnik rządu do spraw małych i średnich przedsiębiorstw, która wystąpi w panelu w panelu "Seniorzy motorem napędowym gospodarki”. Z kolei w dyskusji o polityce senioralnej, jako wyzwaniu dla rządu, udział weźmie Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W czasie tegorocznej edycji Forum odbędą się również II Targi Pracy oraz zaprezentowane zostaną projekty dziewięciu kół naukowych z sześciu renomowanych polskich uczelni wyższych.

MP

(Premier Mateusz Morawiecki podczas Forum Wizja Rozwoju. Fot. Twitter/@PremierRP)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to!1 Skomentuj14 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (14)

Inne tematy w dziale Polityka