Prawie 60 proc. Polaków jako miejsca pracy wybiera te firmy, które korzystają z nowoczesnych technologii. To znacznie więcej niż wynosi średnia europejska. Do systemów cyfrowych przyzwyczajają się też przedsiębiorstwa.
Polskie firmy stawiają na nowoczesne technologie
Wprawdzie nowoczesne technologie są priorytetem w europejskich firmach, ale to właśnie polskie przedsiębiorstwa uznaje ją za jeden ze swoich głównych celów. Tak postępuje 68 proc. z nich. I nie ma się czemu dziwić, bo aż 6 na 10 (58 proc.) polskich pracowników deklaruje, że przy wyborze nowego pracodawcy zdecyduje się na firmę, która korzysta z nowoczesnych rozwiązań. Średnia dla Europy to 44 proc.
Firma SD Worx sprawdziła stosunek zatrudnionych do najnowszych rozwiązań w miejscu pracy. Okazało się, że Polacy stanowią jedną z najlepiej przygotowanych grup spośród wszystkich krajów w Europie, a dla 40 proc. naszych rodaków korzystanie z nowych aplikacji w pracy nie stanowi żadnego problemu. Podobnie wysoki wynik uzyskali tylko Holendrzy (41 proc.) i Hiszpanie (41 proc.). To sprawia, że przedsiębiorcy inwestują w cyfrowe rozwiązania.
60 proc. polskich firm stosuje systemy cyfrowe
W Polsce już 60 proc. firm systemy cyfrowe stosuje we wszystkich działach, a 65 proc. ma już działy HR korzystające praktycznie wyłącznie z takich rozwiązań. By postęp był jeszcze szybszy europejskie firmy skupiają się na szkoleniach pracowników w zakresie umiejętności korzystania z cyfrowych narzędzi (potwierdza to 37 proc. zatrudnionych), wprowadzania tych narzędzi na stanowiskach pracy (36 proc.) oraz wprowadzaniu nowych produktów i usług, wykorzystujących rozwiązania technologiczne (33 proc.). Eksperci wskazują, że zarządzanie i obieg dokumentów w 76 proc. zakładów jest już elektroniczny, podobnie jak komunikacja wewnątrz firmy (73 proc.), naliczanie płac (72 proc.) i czasu pracy (71 proc.).
Co istotne w 33 proc. polskich firm przyznało, że pracownicy odchodzą z powodu braku satysfakcji z zapewnianych narzędzi technologicznych. Jednocześnie aż 64 proc. krajowych przedsiębiorstw uważa, że przyjaźnie zdigitalizowane środowisko pracy pozwala na pozyskiwanie i utrzymywanie talentów. Podobne zdanie mają pracownicy, wśród których 42 proc. deklaruje, że niewystarczająco cyfrowe miejsce pracy mogłoby być powodem rezygnacji z pracy. Z kolei 58 proc. uważa, że przy wyborze nowego pracodawcy kierowałoby się proponowanym zapleczem technologicznym, a 48 proc. Polaków przyznaje, że dzięki systemom cyfrowym jego praca stała się przyjemniejsza i bardziej znacząca.
- Zaawansowane technologie, takie jak sztuczna inteligencja, odnajdują swoje miejsce w środowisku pracy. Już 5 na 10 firm w Polsce deklaruje, że korzysta już z aplikacji wykorzystujących AI. Co do tego, że sztuczna inteligencja zrewolucjonizuje rynek pracy, nie mamy żadnych wątpliwości. Zamiast się jej obawiać, powinniśmy skupić się na pozyskiwaniu nowych kompetencji, np. związanych z cyberbezpieczeństwem, tworzeniem treści cyfrowych czy analizą danych, które pozwolą nam na sprawne korzystanie z wdrażanych rozwiązań technologicznych. Pamiętajmy, że ich celem jest usprawnienie wykonywanych przez nas obowiązków. Odpowiednio wprowadzona digitalizacja pozwala na skupienie się na innych zadaniach, co prowadzi do oszczędności czasu i kosztów - mówi Paulina Zasempa, People Country Lead w SD Worx Poland.
Cyfrowe rozwiązania to przewaga konkurencyjna
- Coraz więcej firm dostrzega, że technologia może pomóc w usprawnieniu i zwiększeniu wydajności ich organizacji oraz wspierać pracowników w ich codziennych zadaniach i rozwoju osobistym. W dłuższej perspektywie przynosi to korzyści zarówno pracownikom, jak i przedsiębiorstwom. Zapewnianie przez pracodawców nowoczesnych i intuicyjnych rozwiązań technologicznych stanowi wymóg na polskim rynku pracy. Cyfrowe rozwiązania mogą stanowić przewagę konkurencyjną. Im prędzej przedsiębiorcy zdadzą sobie z tego sprawę, tym jest większa szansa na wzmocnienie ich znaczenia na rynku pracy - dodaje Zasempa.
Tomasz Wypych
(Źródło zdjęcia: Technologia cyfrowa. Fot. Pixabay.com)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo