źródło: Twitter
źródło: Twitter

Parada Równości w Warszawie. Niespodziewany gość Trzaskowskiego

Redakcja Redakcja Protesty społeczne Obserwuj temat Obserwuj notkę 212
Rozpoczęła się 22. warszawska parada równości. To największe tego typu wydarzenie środowisk LGBT organizowane w Polsce. Na wydarzeniu przemawiał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Polityk pojawił się na marszu w towarzystwie niespodziewanego gościa.

Trzaskowski: Tolerancja to szczęśliwe społeczeństwo

Parada pod hasłem "Wróżymy równość i piękność" wyruszyła o godz. 14 z parku Świętokrzyskiego przy Pałacu Kultury i Nauki, od strony Pałacu Młodzieży. Przed startem przemawiał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

- Ten sygnał z Warszawy płynie nie tylko do Polski, ale całego świata, że Warszawa jest europejska, że Warszawa jest uśmiechnięta, że Warszawa jest tolerancyjna. To jest dla nas niesłychanie istotne - powiedział Trzaskowski.


Jak zaznaczył, "są tacy, którzy próbują oszukiwać i mamić polskie społeczeństwo tym, że różnorodność, wolność, tolerancja to jest zagrożenie dla polskiej rodziny". - Nie ma większego kłamstwa, dlatego że właśnie różnorodność, tolerancja i równe prawa dla wszystkich są gwarancja tego, że możemy zbudować społeczeństwo otwarte i uśmiechnięte. Jeśli ktoś tworzy zagrożenie dla polskiej rodziny, to ten kto niszczy polską edukację, ten kto zezwala na inflację, a nie ten, kto jest za różnorodnością - dodał Trzaskowski.

Zapewnił, że w Warszawie zawsze wszyscy mogą czuć się bezpiecznie. - Cała społeczność LGBT+ w Warszawie zawsze będzie bezpieczna i mam nadzieję, że wszyscy będziecie również bezpieczni w Polsce. Zadaniem każdego samorządowca jest to, żeby wspierać wszystkich tych, których populistyczna władza próbuje zrzucić na margines, próbuje na nich szczuć i próbuje budować mity, które nie mają wspólnego z rzeczywistością - wskazał Trzaskowski.


Niespodziewani goście na Paradzie Równości

Trzaskowski na paradzie równości nie pojawił się sam. Towarzyszyła mu francuska polityk. - Witamy w Warszawie mer Paryża Anne Hidalgo. Widzimy się już niedługo na Paradzie Równości. Do zobaczenia - napisał prezydent Warszawy na Twitterze przed rozpoczęciem wydarzenia.

Trzaskowski podziękował mer Paryża Anne Hidalgo za pojawienie się na marszu. - To dla nas bardzo ważne, dlatego że my w pakcie wolnych miast demonstrujemy przywiązanie do wartości. I ta solidarność i wzajemne wspieranie się jest niesłychanie istotne - powiedział prezydent Warszawy.

Na marszu pojawił się też ambasador USA Mark Brzeziński. Zdjęcie z dyplomatą zamieścił poseł KO Michał Szczerba.


Trasa przemarszu. Utrudnienia w ruchu

Wydarzenie rozpoczęło się w parku Świętokrzyskim, przy Pałacu Kultury i Nauki, od strony Pałacu Młodzieży. To właśnie tam o godzinie 11 działać zaczęło Miasteczko Równości. Po paradzie, około godz. 17 pod PKiN na ulicy Świętokrzyskiej odbędzie się również koncert finałowy parady.

Warszawska Parada Równości rozpocznie się w sobotę, 17 czerwca, o godz. 14. Auta i platformy ustawią się na ulicy Świętokrzyskiej i Emilii Plater. Stamtąd parada przejdzie ulicą Marszałkowską do placu Konstytucji, dalej ulicą Waryńskiego do ronda Jazdy Polskiej, gdzie skręci w aleję Armii Ludowej, by dotrzeć do alei Niepodległości, Chałubińskiego i alei Jana Pawła II. Na rondzie ONZ uczestnicy wydarzenia ponownie skręcą w ulicę Świętokrzyską.

W związku z paradą planowane są zmiany w organizacji ruchu. Podczas formowania się szyku parady możliwe jest zamknięcie w tym czasie ulicy Świętokrzyskiej, a także ulicy Emilii Plater i Marszałkowskiej. Potem, do godziny 17.00 policja może decydować o zamykaniu kolejnych ulic na trasie demonstracji, a także dróg krzyżujących się z trasą przemarszu.

W miarę przemieszczania się parady wprowadzane będą również zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Innymi trasami kursować będą autobusy linii: 100, 109, 111, 116, 117, 118, 127, 128, 131, 138, 143, 151, 158, 159, 160, 171, 174, 175, 178, 200, 502, 507, 514, 517, 519, 520, 521, 522, 523, 525.

W czasie przemarszu tramwaje nie będą kursowały ulicą Marszałkowską i w Alejach Jerozolimskich. Trasy zmienią tramwaje linii: 4, 7, 9, 15, 17, 22, 24, 33, 35, 36, 78.

W czasie trwania parady bez problemów będą kursowały obie linie metra.

MB

(Źródło zdjęcia: Para Równości. Fot. Twitter.com/Partia Razem)

Czytaj dalej:


Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj212 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (212)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo