Śmierć 33-letniej Doroty z Bochni wstrząsnęła opinią publiczną. W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski zainaugurował prace zespołu ds. opracowania procedur związanych z przerwaniem ciąży. Na specjalnej konferencji prasowej szef resortu zdrowia postanowił także odnieść się do śmierci kobiety oraz wydarzeń po niej.
Ruszyły prace zespołu ds. opracowania procedur związanych z przerwaniem ciąży
Szef MZ powołał zespół w poniedziałek. W jego składzie znaleźli się eksperci m.in. ginekologii, położnictwa, neonatologii, perinatologii i psychiatrii. W piątek odbyło się pierwsze spotkanie gremium.
"Minister Niedzielski zainaugurował prace zespołu ds. opracowania wytycznych odnośnie procedur przerwania ciąży. Na ich podstawie odbędą się szkolenia dla zespołów medycznych" – poinformowało na Twitterze Ministerstwo Zdrowia.
"Manipulacje i kłamstwa"
Opinią publiczną wstrząsnęła 3-letniej Doroty Lalik z Bochni. Kobieta zmarła w Podhalańskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II w Nowym Targu z powodu wstrząsu septycznego 24 maja. Wówczas była w piątym miesiącu ciąży. Z dokumentacji medycznej wynika, że kilka godzin wcześniej, o godz. 5.20, USG wykazało obumarcie płodu. W nocy z 20 na 21 maja zaczęły odchodzić jej wody płodowe.
Śmierć kobiety odbiła się również szerokim echem w Sejmie, a opozycja uważa, że jest ona wynikiem zaostrzenia prawa do aborcji. Na konferencji prasowej minister wyznał jednak, że "błędy medyczne się zdarzają i nie są one związane z prawem zaostrzającym aborcję". – To były błędy medyczne, które były do uniknięcia – podkreślił.
Szef resortu zdrowia skomentował również happening posłanek Lewicy, które w Sejmie podarły klauzulę sumienia. – To są kłamstwa. To są manipulacje. Największym kłamstwem jest kwestia klauzuli sumienia. Nie obwiązuje ona w sytuacji zagrożenia życia. Happening posłanek Lewicy świadczy, że chcą one wyjścia z Unii Europejskiej – powiedział Niedzielski. – Klauzula sumienia to wymóg Unii Europejskiej – dodał.
Czym zajmie się specjalnie powołany zespół?
Do zadań zespołu – jak zapisano w zarządzeniu MZ – należy opracowanie wytycznych dla podmiotów leczniczych w zakresie procedur związanych z przerywaniem ciąży.
Chodzi w szczególności o sposób oceny i potwierdzania przesłanek dopuszczalności przerwania ciąży; o przesłanki konieczności zlecenia dodatkowych konsultacji medycznych, mających na celu określenie stanu zdrowia ciężarnej; o sposób postępowania z ciężarną w przypadku stwierdzenia stanu zagrożenia jej życia lub zdrowia; a także o materiały szkoleniowe dla pracowników medycznych oddziałów ginekologiczno-położniczych.
Zgodnie z zarządzeniem w składzie zespołu znaleźli się m.in. konsultant krajowy w dziedzinie położnictwa i ginekologii; konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii; konsultant krajowy w dziedzinie perinatologii; konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii; kierownik Oddziału Klinicznego Położnictwa i Perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz kierownik Kliniki Położnictwa i Perinatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego; kierownik Zakładu Szkolenia Biegłych Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego, zastępca dyrektora Departamentu Postępowań Wyjaśniających Biura Rzecznika Praw Pacjenta i zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Zdrowia.
Przewodniczący ma przedłożyć ministrowi zdrowia projekt wytycznych, co ma nastąpić nie później niż do 12 września 2023 r.
MP
(Minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. PAP/Rafał Guz)
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo