(Intel chce zainwestować 4,6 mld dol. i zatrudnić 2 tys. osób w Polsce. Fot. commons.wikimedia.org)
(Intel chce zainwestować 4,6 mld dol. i zatrudnić 2 tys. osób w Polsce. Fot. commons.wikimedia.org)

Kolejny zagraniczny gigant inwestuje w Polsce. Tysiące miejsc pracy

Redakcja Redakcja Biznes Obserwuj temat Obserwuj notkę 141
W piątek amerykański gigant z branży nowych technologii Intel poinformował o nowym projekcie, który tworzy w Polsce. Firma chce zainwestować 4,6 mld dol. i zatrudnić 2 tys. osób w zakładzie integracji i testowania półprzewodników w okolicach Wrocławia.

Intel zainwestuje w Polsce. Nowe miejsca pracy

Firma Intel wybrała na lokalizację swojego nowego, zaawansowanego technologicznie zakładu integracji i testowania półprzewodników okolice Wrocławia.

Dodano, że planowana inwestycja o łącznej wartości sięgającej 4,6 mld dol. pozwoli stworzyć 2000 miejsc pracy w firmie Intel oraz tysiące powiązanych stanowisk u dostawców, a także tymczasowe zatrudnienie podczas prac budowlanych.


Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. W UE zatrudnia ok. 10 tys. pracowników.


"To wielki moment" 

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej wizyty we Wrocławiu podkreślił, że to "wielki moment, nie tylko tutaj dla Polski". Jak dodał premier planowana inwestycja to "element strategii jednej z największych, najważniejszych technologicznych firm świata - strategii, która ma na celu budowę nowych mocy produkcyjnych w produkcji półprzewodników".

Mateusz Morawiecki powiedział, że inwestycja Intela to element "zacementowania, utrwalenia współpracy transatlantyckiej". – To największa inwestycja greenfield w Polsce (...). Mogę powiedzieć, że (...) wizja rozwoju nowej fabryki Intela jest imponująca – dodał premier.

Podkreślił, że planowana inwestycja "daje ogromną satysfakcję; warto było starać się o tę inwestycję".

Intel już jest w Polsce 

Premier wskazał również, że w Polsce, w Gdańsku, Intel ma już swoje najważniejsze centrum badań i rozwoju w Europie. – Świadczy to o tym, jaką wagę firma przykłada do współpracy z Polską i to do współpracy długofalowej – wskazał.

– Covid i zmiany geopolityczne na świecie, wojna na Ukrainie pokazują, jak ważne jest przebudowanie łańcuchów dostaw w taki sposób, aby były one niezależne od zawirowań globalnych, niezależne również od tych porządków, od tych reżimów międzynarodowych, na których nie do końca, nie zawsze można polegać – powiedział Morawiecki.

Szef rządu dodał, że "od teraz, od tej inwestycji Intela, Polska będzie kluczową częścią wcale nie tak bardzo rozbudowanego systemu dostaw tych najwyżej zaawansowanych technologii".

– Do tej bardzo rozbudowanej i bardzo bliskiej współpracy międzynarodowej (polsko-amerykańskiej) w zakresie dyplomacji, ale także polityki obronnej, dodajemy dziś nie cegiełkę, ale potężny filar współpracy handlowej, gospodarczej, która jednocześnie jest współpracą w obszarze bezpieczeństwa – zaznaczył premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że jest to "coś absolutnie bez precedensu".

Premier dodał, że "jako Polska zrobimy wszystko, aby tak znakomici inwestorzy czuli się u nas dobrze, chcieli rozwijać swój biznes i byli nie tylko szanowaną korporacją w Polsce, ale też tym wyraźnym znakiem współpracy transatlantyckiej, współpracy polsko-amerykańskiej, współpracy Polski, całej Europy i Stanów Zjednoczonych".

W Polsce inwestują już giganci technologiczni tacy jak Visa, Google, Amazon i Microsoft. Według szacunków Polska jest piątą gospodarką w Europie i jedną z 10 na świecie, które przyciągają najwięcej inwestycji w zakresie nauki, technologii, inżynierii i matematyki.

MP

(Intel chce zainwestować 4,6 mld dol. i zatrudnić 2 tys. osób w Polsce. Fot. commons.wikimedia.org)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj141 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (141)

Inne tematy w dziale Gospodarka