PKO BP ostrzega swoich klientów przed cyberprzestępcami. Bank nie tylko przestrzega przed konkretnymi, bardzo lekkomyślnymi nierzadko zachowaniami klientów, które ułatwiają pracę oszustom. Ma także konkretne i przydatne rady, które mogą pomóc wielu ludziom ocalić pieniądze na bieżącym koncie oraz oszczędności przed coraz bardziej bezwzględnymi oszustami i złodziejami.
Bank PKO BP przestrzega przed cyberprzestępcami
Rozpowszechnienie internetu i aplikacji bankowych to z jednej strony znaczne dobrodziejstwo dla zwykłych ludzi. Łatwość komunikacji i wykonywania transakcji, które obejmują przeróżne usługi i pozwalają załatwiać w sprawy w instytucjach publicznych i licznych firmach, daje nam znaczną oszczędność czasu i energii. Tym bardziej, że obecnie także starsze osoby są oswojone z najnowszymi technologiami i – jeśli nie zachodzą fatalne okoliczności – potrafią sobie z nimi radzić na elementarnym poziomie.
Niestety, ma to również swoją ciemną stronę. Internet jest częścią naszego życia. I jak to w życiu – zdarzają się ludzie chciwi i zdolni do oszustwa. Wykorzystują ludzką niewiedzę, ufność, naiwność, żeby pozbawić klientów banków pieniędzy. Nie tylko oszczędności, ale i środków do życia, które pomagają przeżyć od pierwszego do pierwszego.
Porady dla klientów od PKO BO - w trosce o cyberbezpieczeństwo
Bank PKO BP w trosce o swoich klientów przygotował szereg porad dotyczących cyberbezpieczeństwa.
Po pierwsze, klienci PKO BP powinni pamiętać, że nie należy udostępniać innym swoich danych. Mowa o loginie, haśle, PESEL-u, danych karty, BLIKA. Każde udostępnienie takich danych to potencjalne ryzyko, którego konsekwencje mogą być dramatyczne. Z konta nie znikają tylko pieniądze – ofiary przestępców płacą stresem i chorobami za tego rodzaju błędy.
PKO BP radzi, aby unikać zakupów poza sprawdzonym serwisem ogłoszeniowym, z którego korzystają klienci banku. Może to doprowadzić do utraty wrażliwych danych albo ułatwić złodziejom przejęcie np. kodu umożliwiającego przelew środków. Na to klienci banku nie powinni wyrażać zgody. I innych przestrzegać przed wyrażaniem takiej zgody.
PKO BP alarmuje: Uwaga na podejrzane linki
Klienci PKO BP (i innych banków) nie powinni klikać w podejrzane linki. Na przykład w linki skrócone. Zwykle można je znaleźć w wiadomościach e-mail, SMS lub na komunikatorach. Nie miejmy złudzeń i nie pocieszajmy się myślą, że wiadomość przyszła od znajomego. Zawirusowana wiadomość „od znajomego” „pasożytuje” na oryginalnym adresie lub numerze kontaktowym jakiegokolwiek typu. W rzeczywistości służy oszustom i złodziejom.
Nie należy logować się do banku przez otwarte / publiczne WiFi. PKO BP słusznie przed tym ostrzega. Dla naiwnego laika otwarte WiFi nie stanowi żadnej różnicy – postrzega je tak samo jak domowe WiFi. Ale dla cyberprzestępcy otwarte WiFi to prawdziwe żerowisko – z danymi jak na dłoni. Korzystanie z konta w banku przez otwarte WiFi to proszenie się o nieszczęście. I wyzerowane konto.
Bardzo złym pomysłem jest również podłączanie dysków zewnętrznych jeśli nie mamy pewności, że są bezpieczne. To trochę tak jak z pewnymi przedmiotami użytku codziennego – nie dzielimy się z nimi z nikim ze względów na higienę. A higiena to również nasze bezpieczeństwo. Dlatego powinniśmy dbać także o „cyberhigienę” - cudzy pendrive, obca karta SD, nieznany przenośny dysk zewnętrzny mogą równać się ogołoceniu naszego konta w banku PKO BP. I każdej innej instytucji finansowej, w której gromadzimy swoje środki.
Co warto zrobić w trosce o swoje konto bankowe
W trosce o swoje konto w banku PKO BP należy natomiast:
- weryfikować w aplikacji mobilnej IKO dane osoby, która podaje się za pracownika naszego banku;
- czytać dokładnie powiadomienia autoryzacyjne swoich płatności;
- klienci PKO BP powinni używać skomplikowanych i różnych od siebie haseł na kontach
- należy sprawdzać adres www i certyfikat bezpieczeństwa strony przed zalogowaniem do banku. PKO BP uczula na to nie bez racji.
- nie tylko warto, ale i trzeba regularnie monitorować, skanować pod kątem cyberzagrożeń i aktualizować systemy, aplikacje i przeglądarki. PKO BP przypomina: korzystaj tylko z oficjalnych sklepów z aplikacjami i dostawców oprogramowania.
Stosowanie się do tych zasad może pomóc klientom banków ochronić swoje pieniądze przed oszustami. Znajomość i stosowanie elementarnych zasad bezpieczeństwa jest w interesie wszystkich posiadaczy kont bankowych, niezależnie od sumy zgromadzonych na nich środków. Za niefrasobliwe korzystanie z internetu można zapłacić własnym majątkiem – szczególnie w czasach, gdy narzędzia cyfrowej komunikacji służą nam do bardzo wielu codziennych celów.
KW
PKO BP ostrzega swoich klientów przed cyberprzestępcami. Fot. Pixabay
Czytaj także:
Inne tematy w dziale Gospodarka