Nie żyje wybitny polski poeta, literat, poeta, piłsudczyk dr Bohdan Urbankowski. Autor monografii poświęconych Józefowi Piłsudskiemu, Adamowi Mickiewiczowi, Zbigniewowi Herbertowi, Cyprianowi Norwidowi. Autor głośnej „Czerwonej mszy, czyli uśmiechu Stalina”. W czasach PRL związany z antykomunistyczną opozycją. O jego śmierci poinformował Urząd do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Bohdan Urbankowski nie żyje
Bohdan Jerzy Urbankowski urodził się 19 maja 1943 r. w Warszawie. Był poetą, eseistą, dramaturgiem i filozofem. Ukończył studia filozoficzne i polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1978 r. obronił doktorat poświęcony twórczości F. Dostojewskiego.
„Dziś na Wieczną Wartę odszedł dr Bohdan Urbankowski, poeta, literat, historyk, autor monografii poświęconych Piłsudskiemu, Mickiewiczowi, Herbertowi, Norwidowi. Był jednym z ostatnich romantyków, który doskonale rozumiał i opisywał Duszę Polską! Niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym!” - napisał na Twitterze Jan Kaprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.
Urbankowski: "Mistrz Pióra, znawca Duszy Polskiej"
Wybitnego poetę pożegnał również pisarz i publicysta Tomasz Łysiak: "Odszedł Bohdan Urbankowski - Mistrz Pióra, znawca Duszy Polskiej, opisujący to, co piękne i wzniosłe i piętnujący celnie skundlenia i hańby. Widzący więcej i szerzej, ale też czujący i kochający Mądrym Sercem. Obiektem jego pisarstwa był i Mickiewicz i Piłsudski i wszystko to, co romantyczną nicią przeplata osnowę polskości. Dzisiaj płaczemy po Nim, żałując odchodzącej wielkości - ale też będąc wdzięcznymi za wszystko, co nam zostawił. Za co dziękuję ja, osobiście? Przede wszystkim za Chestertona i rozmowy o nim. Odpoczywaj w Pokoju, Piękny Polaku. Mistrzu!".
Kim był Bohdan Urbankowski?
W latach 70. tworzył nurt Nowego Romantyzmu. Rozwinięciem „noworomantycznego” manifestu Bohdana Urbankowskiego było kilkanaście dramatów historycznych, książki filozoficzne, a także monografie najwybitniejszych Polaków: Mickiewicza, Piłsudskiego, Jana Pawła II i Zbigniewa Herberta. Związał się z antykomunistyczną opozycją w PRL. Jako redaktor współpracował z podziemnymi wydawnictwami tzw. drugiego obiegu.
Był stypendystą Instytutu im. Piłsudskiego w Nowym Jorku oraz paryskiego Editions Dembinski. Po ogłoszeniu stanu wojennego usunięto go z Polskiego Radia. W stanie wojennym współorganizował i współredagował wydawnictwa podziemne, pisał w "Słowie Podziemnym", "Przedświcie" (Łódź), "Tu Teraz", oraz w podziemnych wydawnictwach KPN i "Solidarności".
"Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina"
Od czasu studiów Urbankowski aż do 1989 r. był inwigilowany przez SB i z przyczyn politycznych wielokrotnie usuwany z uczelni, z telewizji, radia i kilku redakcji. Jednym z najważniejszych jego utworów jest "Czerwona msza, czyli uśmiech Stalina", w której Urbankowski zaprezentował wybrane życiorysy twórców polskiej kultury po 1945 r. Pierwsze wydanie książki nosiło tytuł „Czerwona msza albo uśmiech Stalina”.
W latach 80. w Teatrze Płockim zorganizował pierwszą i jedyną scenę teatralną "Solidarności" w Polsce. Sztuki Urbankowskiego były blokowane bądź zdejmowane ze sceny. W 1992 r. był doradcą w rządzie premiera Olszewskiego ds. kultury, oświaty i wychowania przy MON. W 2016 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, w 2022 r. – Medalem Komisji Edukacji Narodowej.
KW
Bohdan Urbankowski. Fot. PAP/Albert Zawada
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Kultura