(Inflacja na jednocyfrowym poziomie będzie możliwa we wrześniu. Fot. Pexels)
(Inflacja na jednocyfrowym poziomie będzie możliwa we wrześniu. Fot. Pexels)

Dobra informacja ws. inflacji. Ekonomiści zmieniają analizy

Redakcja Redakcja Inflacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 17
Ekonomiści z ING, odnosząc się do czwartkowych danych GUS ocenili, że jesteśmy w wyraźnym trendzie dezinflacyjnym. Pozytywny trend będzie kontynuowany, a we wrześniu inflacja powinna osiągnąć jednocyfrowe poziomy - ocenili.

Dobrze wpłynęła poprawa sytuacji na rynku paliw i energii 

W czwartek Główny Urząd Statystyczny podał, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 r. wzrosły rdr o 13 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny się nie zmieniły.

"Według ostatecznych danych GUS inflacja CPI obniżyła się w maju do 13,0 proc. r/r z 14,7 proc. r/r w kwietniu. Ceny nie wzrosły w ujęciu m/m po raz pierwszy od lutego 2022" - wskazali w czwartkowym komentarzu Rafał Benecki i Adam Antoniak z ING Banku Śląskiego.

Jak podkreślili, do spadku inflacji znacząco przyczynia się poprawa sytuacji na rynku paliw i energii, czemu można przypisać ok. 1 pkt. proc. spadku rocznego wskaźnika inflacji w maju względem kwietnia. "Od lutego obserwujemy spadek poziomu cen nośników energii, do czego przyczynia się przede wszystkim taniejący opał (głównie węgiel) oraz gaz płynny. Wolniej niż przed rokiem drożała w maju żywność" - zauważyli ekonomiści ING.


We wrześniu inflacja na jednocyfrowym poziomie 

Dodali, że po miesiącach stabilizacji, w maju widoczny był też spadek inflacji w usługach. Zdaniem ekonomistów, "wciąż jednak obraz inflacji bazowej w naszej gospodarce jest mniej korzystny niż w regionie, szczególnie w Czechach".

"Jesteśmy w wyraźnym trendzie dezinflacyjnym. Od szczytu na poziomie 18,3 proc. r/r w lutym inflacja CPI obniżyła się już o 5,4 pkt. proc. Wreszcie zaczęła się także obniżać inflacja bazowa. Pozytywny trend będzie kontynuowany, a we wrześniu inflacja powinna osiągnąć jednocyfrowe poziomy" - ocenili ekonomiści banku.

Przypomnijmy, że większość analityków jeszcze jakiś czas temu spekulowało, że inflacja na jednocyfrowym poziomie będzie możliwa dopiero pod koniec roku

Zdaniem ekonomistów ING, w Polsce spadek inflacji "wyraźnie wytraci tempo w IV kwartale 23, a dalszy jej spadek do celu nie jest przesądzony - zwłaszcza w kontekście oczekiwanej poprawy koniunktury i poluzowania polityki fiskalnej".

"Rząd planuje zwiększenie tegorocznego deficytu budżetu państwa do 92 mld zł oraz waloryzację świadczeń na dzieci do 800 zł w 2024. Przyszły rok to także wzrost płacy minimalnej o ponad 20 proc., co w naszej ocenie będzie sprzyjało utrzymywaniu się dwucyfrowego wzrostu wynagrodzeń, podbijając inflację bazową" - przekazali.

Co z obniżką stóp? 

W ocenie ekonomistów, ewentualna obniżka stóp pod koniec 2022 będzie "jednorazowym ruchem, a cykl łagodzenia polityki pieniężnej rozpocznie się w III kwartale 24".

"Naszym zdaniem, aby sprowadzić inflację do celu potrzeba spadku tempa płac poniżej 5 proc. r/r oraz zmiany paradygmatu w polityce gospodarczej, tj. mniej konsumpcji, więcej inwestycji. Ostatnie poluzowanie fiskalne budzi obawy, czy korzystna struktura PKB z I kwartale 23 się utrzyma" - zaznaczyli ekonomiści.

MP

(Inflacja na jednocyfrowym poziomie będzie możliwa we wrześniu. Fot. Pexels)

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj17 Obserwuj notkę

Komentarze

Pokaż komentarze (17)

Inne tematy w dziale Gospodarka