Byli żołnierze zawodowi otrzymali pierwszeństwo przy
zatrudnieniu. Właśnie ukazało się rozporządzenie w tej sprawie.
Byli zawodowi żołnierze pierwsi do zatrudnienia. Jest rozporządzenie
Projekt Rozporządzenia w sprawie stanowisk pracy związanych z obronnością kraju w administracji publicznej powstał pod koniec ubiegłego roku i trafił do konsultacji. Idea była taka by wykorzystać kwalifikacje i kompetencje zawodowych żołnierzy na stanowiskach związanych obronnością kraju, w urzędach administracji publicznej, w tym również samorządowej. Projekt rozpatrywała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Teraz został zatwierdzony i ukazał się w Dzienniku Ustaw.
Wszystko opiera się na Ustawie o obronie Ojczyzny, w której znajduje się zapis o tym, że byli żołnierze zawodowi, z co najmniej 10-letnim stażem w wojsku, ze względu na szczególny charakter wykształcenia, doświadczenia wojskowego i wiedzy specjalistycznej, mogą korzystać z pierwszeństwa przy zatrudnianiu na stanowiskach w administracji publicznej związanych z obronnością kraju. By skorzystać z takiego przywileju zwolnienie ze służby wojskowej musi nastąpić z powodów wymienionych w ustawie, np. po ustalenie przez wojskową komisję lekarską niezdolności do służby lub niewyznaczenia na stanowisko służbowe w czasie pozostawania w dyspozycji.
Nowe przepisy dotyczą kilku tysięcy mundurowych
Według danych Ministerstwa Obrony Narodowej takich osób może być kilka tysięcy. Ministerstwo jednocześnie zapewnia, że proponowane rozwiązanie nie wpłynie negatywnie na rynek pracy, bo stanowisk pracy związanych z obronnością kraju w administracji publicznej jest niewiele i wymagają kompetencji, których nie posiadają cywile. W rozporządzeniu określono, że „stanowiskami pracy związanymi z obronnością kraju są stanowiska, na których zakres czynności pracownika obejmuje realizację zadań obronnych, w tym dotyczących planowania i realizacji pozamilitarnych przygotowań obronnych w państwie oraz zarządzania kryzysowego, wynikających z ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny oraz innych ustaw i wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych”.
Na jakie stanowiska mogą liczyć byli żołnierze? Jest lista
W Polsce ewidencję stanowisk pracy związanych z obronnością kraju w administracji publicznej prowadzi Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji na podstawie informacji przekazywanych przez miejscowe organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego, w których dyspozycji lub zasobach znajdują się te stanowiska. Przepisy precyzują, że „organy administracji rządowej i organy samorządu terytorialnego współpracują z Szefem Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji w zakresie ewidencjonowania stanowisk związanych z obronnością kraju, w tym stanowisk dotyczących planowania i realizacji pozamilitarnych przygotowań obronnych w państwie”.
Do stanowisk, na które mogą liczyć byli zawodowi żołnierze zalicza się stanowiska od referenta do dyrektora departamentu w:
1) Kancelarii Prezesa Rady Ministrów;
2) urzędach obsługujących członków Rady Ministrów i centralne organy administracji rządowej;
3) urzędach wojewódzkich oraz urzędach obsługujących terenowe organy administracji rządowej;
4) komendach, inspektoratach i innych jednostkach organizacyjnych stanowiących aparat pomocniczy kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz powiatowych;
5) urzędach gmin, miast na prawach powiatu, starostwach powiatowych i urzędach marszałkowskich;
6) jednostkach organizacyjnych podległych albo nadzorowanych przez Prezesa Rady Ministrów, ministrów, centralne organy administracji rządowej, wojewodów, organy niezespolonej administracji rządowej, kierowników zespolonych służb, inspekcji i straży wojewódzkich oraz powiatowych, a także organy samorządu terytorialnego;
7) jednostkach organizacyjnych, dla których organ administracji rządowej lub organ samorządu terytorialnego jest organem założycielskim”.
Inaczej mówiąc obowiązek zatrudniania na tych stanowiskach w pierwszej kolejności byłych zawodowych żołnierzy będzie obejmował także samorządy.
W polskiej armii służy ponad 129 tys. zawodowych żołnierzy, w tym prawie 10 proc. stanowią kobiety.
Więcej na: Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 maja 2023 r. w sprawie stanowisk pracy związanych z obronnością kraju w administracji publicznej (sejm.gov.pl)
(Źródło zdjęcia: PAP/Przysięga wojskowa ochotników w Tomaszowie Mazowieckim)
Tomasz Wypych
Czytaj dalej:
Inne tematy w dziale Społeczeństwo